24.09.2019

Banki Spółdzielcze SGB na Agro Show 2019

BANKI SPÓŁDZIELCZE SGB NA AGRO SHOW 2019

Wczoraj zakończyła się 21 edycja targów Agro Show. Ta największa w Europie, odbywająca się w Bednarach koło Poznania, międzynarodowa wystawa rolnicza, przyciągnęła ponad 800 wystawców. Każdego roku swoje urządzenia i technologie prezentują tam największe marki z branży rolniczej z Polski i zagranicy. W tym roku wystawę odwiedziło blisko 150 tysięcy osób. Aktywny udział w wydarzeniu wzięły też Banki Spółdzielcze SGB, które zaprosiły swoich klientów do zapoznania się z nowinkami ze świata technologii i nowoczesnego sprzętu rolniczego.

Podczas trwającej cztery dni imprezy, rolnicy i goście targowi mogli zapoznać się z kompleksową ofertą sprzętu, środków produkcji i usług dla rolnictwa. Część tej oferty to usługi finansowe – kredyty, dopłaty, leasing.

Na Agro Show w Bednarach nie zabrakło stoiska Spółdzielczej Grupy Bankowej. Banki Spółdzielcze SGB to niekwestionowany lider w preferencyjnym kredytowaniu rolnictwa pod względem liczby (53,31%) i kwoty (46,30%) udzielonych kredytów z pomocą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Prawie 40 procent kwoty kredytów udzielonych przez Banki Spółdzielcze SGB to kredyty zaciągnięte przez rolników indywidualnych. Wspólnie z bankami na stoisku swoją ofertę finansowania rolnictwa prezentowały też spółki były też SGB Leasing i Faktorzy S.A.

W tegorocznym Agro Show udział wzięli również Mirosław Skiba, prezes zarządu SGB-Banku SA oraz Andrzej Chmielecki, wiceprezes zarządu SGB-Banku SA.

– Sektor rolniczy jest bardzo istotny zarówno dla SGB-Banku, jak i Banków Spółdzielczych SGB – powiedział prezes Mirosław Skiba. – W ofercie dla rolników mamy pełen zakres usług, zarówno leasing, jak i finansowanie, współpracujemy bardzo mocno z ARMiR, co więcej, jako bankowość spółdzielcza występujemy o naprawdę sporą część środków oferowanych przez tę Agencję. Gwarantujemy także pomoc związaną bezpośrednio z walką z negatywnymi skutkami suszy.  Rolnicy w ostatnich latach nauczyli się w pełni korzystać w pełni z możliwości, które na rynku się pojawiają. I tutaj duża rola Banków Spółdzielczych SGB, żeby trafić dokładnie w ich potrzeby, także z leasingiem oraz środkami związanymi z dopłatami z Unii – dodał prezes.

Stoisko Banków Spółdzielczych SGB, SGB Leasing i Faktorzy S.A.

Do specjalnego udziału w Agro Show banki zaprosiły też swoich klientów z sektora Agro biznesu. Ponad 500 klientów miało okazję odwiedzić wystawę razem z przedstawicielami Powiatowego Banku Spółdzielczego we Wrześni, Poznańskiego Banku Spółdzielczego, Banku Spółdzielczego Duszniki, Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej, Banku Spółdzielczego w Lipnie, Pobiedzisko-Goślińskiego Banku Spółdzielczego, Banku Spółdzielczego we Wschowie, Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego, Banku Spółdzielczego w Śmiglu oraz Nadobrzańskiego Banku Spółdzielczego Rakoniewice.

Targi w Bednarach organizowane są przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych od 1999 roku. To znakomita okazja do obejrzenia i wypróbowania maszyn i urządzeń przeznaczonych dla gospodarstw rolnych, zapoznania się z bogatą ofertą środków ochrony roślin i nawozów, z producentami rolnymi i właścicielami gospodarstw ekologicznych.

Hitem tegorocznej wystawy był m.in. ogromny dron, dzięki któremu rolnik może sterować swoimi uprawami i oceniać ich stan. Na gości czekały monumentalne kombajny i rzadko spotykane urządzenia, np. do bardzo precyzyjnego nawożenia. AGRO SHOW to również liczne pokazy, dyskusje i konferencje na temat najnowszych rozwiązań w rolnictwie oraz przyszłością sektora rolnego w Polsce.


 

19.09.2019

Banki Spółdzielcze SGB na Agro Show 2019

BANKI SPÓŁDZIELCZE SGB ZAPRASZAJĄ NA AGRO SHOW 2019

Już dzisiaj rozpoczyna się Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW. Banki Spółdzielcze SGB jako lider finansowania rolnictwa wraz z SGB Leasing oraz Faktorzy S.A. również uczestniczą w tej największej plenerowej wystawie agro w Europie. Wydarzenie organizowane jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych od 1999 roku. 
W ramach Spółdzielczej Grupy Bankowej zapraszamy wszystkich chętnych do stoiska nr 278 w sekcji C (przy drodze nr 3).

Film promocyjny AGRO SHOW 2019

Rolnicy i wszyscy odwiedzający AGRO SHOW podczas 4 dni wystawy mają możliwość zapoznania się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa.
Wśród 800 wystawców blisko 120 to firmy z zagranicy. Wystawę każdego roku odwiedza blisko 140 tysięcy rolników.

 

03.09.2019

Apple Pay w Bankach Spółdzielczych SGB i SGB-Banku S.A.

Łatwe i bezpieczne płatności Apple Pay dostępne dla wszystkich klientów SGBOd dziś klienci 195 Banków Spółdzielczych SGB oraz SGB-Banku SA mają możliwość korzystania z usługi Apple Pay, czyli łatwego, bezpiecznego i poufnego sposobu płatności mobilnych. Aplikacja Apple Wallet obsługująca płatności Apple Pay umożliwia przechowywanie w niej kart pokładowych, debetowych, kredytowych i lojalnościowych oraz biletów. To kolejna, po BLIKU i Google Pay usługa umożliwiająca korzystanie z płatności mobilnych dla klientów banków ze Spółdzielczej Grupy Bankowej.

– Umożliwienie klientom Banków Spółdzielczych SGB płatności Apple Pay to kolejny krok w kierunku rozwoju usług mobilnych w naszym zrzeszeniu. Od teraz praktycznie wszyscy klienci posiadający smartfony przystosowane do płatności mobilnych będą mogli płacić swoim telefonem lub zegarkiem w sklepach stacjonarnych, w internecie i aplikacjach mobilnych. Dla wszystkich naszych klientów Mobilne Przyspieszenie stało się faktem – mówi Mirosław Skiba, Prezes Zarządu SGB-Banku SA.

Podstawą Apple Pay są bezpieczeństwo i poufność. W przypadku korzystania z karty kredytowej lub debetowej w usłudze Apple Pay rzeczywiste numery kart nie są przechowywane na urządzeniu ani na serwerach Apple. Zamiast tego generowany jest unikalny numer konta urządzenia, przypisany, zaszyfrowany i bezpiecznie przechowywany w urządzeniach klientów. Każda transakcja jest autoryzowana jednorazowym unikalnym dynamicznym kodem bezpieczeństwa.

Usługa Apple Pay jest łatwa w konfiguracji, a użytkownicy będą nadal czerpali wszystkie korzyści płynące z posiadania swoich kart kredytowych i debetowych. Aplikacja Apple Wallet współpracuje z iPhone SE, iPhone 6 i nowszymi oraz Apple Watch.

Zakupy online w aplikacjach i witrynach akceptujących Apple Pay są proste dzięki identyfikacji poprzez Touch ID lub dwukrotnie kliknięcie przycisku bocznego i spojrzenie na iPhone’a X, w celu uwierzytelnienia klientów za pomocą Face ID.

Nie ma potrzeby ręcznego wypełniania długich formularzy lub wielokrotnego wpisywania numerów kart płatniczych. Płacąc za towary i usługi w podróży, w aplikacjach lub przeglądarce Safari, Apple Pay współpracuje z iPhone 6 i nowszymi wersjami, iPhone SE, iPad Pro, iPad (5 Generacja), iPad Air 2 oraz iPad mini 3 i nowszymi wersjami.Klienci Banków Spółdzielczych SGB i SGB-Banku SA mogą także korzystać z Apple Pay w przeglądarce Safari na dowolnym komputerze Mac wprowadzonym w lub po 2012 r. z uruchomionym systemem macOS Sierra i potwierdzać płatności za pomocą iPhone’a 6 lub nowszego, Apple Watch lub za pomocą Touch ID na nowym MacBooku Pro.

Szczegóły oferty, w tym informacje o opłatach i prowizjach, wymagania techniczne, zasady korzystania z aplikacji mobilnej Google Pay oraz Portfel SGB dostępne są na stronie www.sgb.pl/mobilne.

31.07.2019

BLIK i Google Pay w Bankach Spółdzielczych SGB i SGB-Banku S.A.

SPÓŁDZIELCZA GRUPA BANKOWA JUŻ Z GOOGLE PAY I BLIKIEM

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami SGB-Bank S.A. oraz Banki Spółdzielcze SGB rozpoczęły udostępnianie swoim klientom usług Google Pay i BLIK. Od 31 lipca 2019 roku umożliwiono klientom korzystającym z usług banków zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej dokonywana płatności mobilnych.

– To bardzo ważna i nad wyraz pozytywna wiadomość dla prawie półtora miliona klientów naszej Grupy – mówi Mirosław Skiba, prezes Zarządu SGB-Banku SA. – Przyjmujemy najwyższe standardy bankowości mobilnej, oferując nowoczesne usługi płatnicze przede wszystkim mieszkańcom mniejszych miast i wsi. To pierwszy etap naszych intensywnych działań na rynku usług mobilnych. Chcemy, by Banki Spółdzielcze SGB, tak bliskie lokalnym społecznościom, stały się synonimem banków nowoczesnych, przyjaznych klientom i wykorzystujących cały arsenał współczesnych narzędzi informatycznych.

 

Klienci Banków Spółdzielczych SGB mogą od dziś dokonywać płatności mobilnych. Udostępnienie usługi BLIK i Google Pay to pierwszy etap mobilnego przyspieszenia w sektorze bankowości spółdzielczej – SGB pracuje równolegle nad kolejnymi usługami w tym obszarze, już wkrótce planuje wprowadzenie Apple Pay i Garmin Pay.

– Jesteśmy dumni z tego, że płatności mobilne BLIK są już dostępne dla klientów Banków Spółdzielczych SGB. Naszą ambicją jest umożliwienie płacenia w ten sposób każdemu, kto korzysta z usług bankowych. Płatności mobilne to najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób rozliczeń. Wierzymy, że klienci banków spółdzielczych bardzo docenią to rozwiązanie – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK.

BLIK stał się jedną z najczęściej wybieranych[1] metod płatności w internecie. Od końca 2018 roku jest wykorzystywany częściej niż karty płatnicze. Wystarczy, jako sposób płatności za zakupy w internecie wybrać BLIK, wpisać na stronie sklepu sześciocyfrowy kod wygenerowany w swojej aplikacji mobilnej, następnie zatwierdzić go PINem. Polacy zrealizowali w 2018 roku ponad 91 mln transakcji BLIKIEM. Łączna wartość transakcji zrealizowanych w 2018 roku przekroczyła 12 mld złotych; dla porównania – w roku 2017 było to 4,5 mld zł.Google Pay z kolei to proste, bezpieczne i wygodne płatności mobilne. Dzięki temu rozwiązaniu klienci SGB będą mogli użyć swojego smartfona, by zapłacić wszędzie tam, gdzie do tej pory płacili zbliżeniowo kartą. Po dodaniu karty płatniczej SGB z aktywną funkcją zbliżeniową do aplikacji Google Pay, by dokonać płatności wystarczy wybudzić smartphone i przyłożyć go do terminala płatniczego. Z Google Pay można również skorzystać przy płatnościach w internecie – w wielu popularnych aplikacjach mobilnych i w setkach sklepów internetowych. Wystarczą tylko dwa kliknięcia by bezpiecznie opłacić zakupy za pomocą karty płatniczej SGB zapisanej w aplikacji Google Pay.

18.07.2019

Bankowość mobilna SGB

BŁAŻEJ MIKA O BANKOWOŚCI MOBILNEJ

Wiceprezes Zarządu SGB-Banku SA, Błażej Mika

Błażej Mika, wiceprezes Zarządu SGB-Banku SA udzielił obszernego wywiadu magazynowi Bank Spółdzielczy.

Poniżej prezentujemy fragment tej rozmowy:

Karta czy smartfon? Co wygra?

– Smartfon. Bo jest wygodniejszy. Daje więcej możliwości klientowi i bankom.

Tradycyjna bankowość już się skończyła? Odchodzi w przeszłość? Ponad 4 miliony Polaków komunikuje się z bankiem wyłącznie z pomocą swojego smartfonu… Co to dla nas oznacza?

– Mam w sobie głęboką wiarę, że bankowość mobilna jest przyszłością, że to nie kwiatek do kożucha albo tymczasowa moda, lecz rynkowy, globalny standard.  Świadczą o tym liczby, choćby te cztery miliony użytkowników czy kolejnych 11 milionów Polaków, którzy często korzystają z bankowości mobilnej, choć nie jest ona dla nich jedyną formą kontaktu z bankiem. Świadczą o tym ich zachwyty nad aplikacjami bankowymi i codzienne zachowania. Standardem staje się wykonywanie transakcji, sprawdzanie salda czy płacenie przy użyciu telefonu. Coraz mniej ludzi udaje się w tym celu do placówek bankowych i ten trend jest dzisiaj naturalny, powszechny. Jestem przekonany, że proces przechodzenia w stronę bankowości mobilnej jeszcze bardziej przyśpieszy. I przegoni bankowość internetową – w przyszłości będziemy się koncentrowali wyłącznie na bankowości mobilnej.

Nie ma odwrotu?

– Moim zdaniem nie. Spójrzmy, jak zmienili się klienci. Chcą korzystać z usług zdalnie. Dziś jest to telefon, wkrótce mogą to być inne urządzenia, przez które się komunikujemy – instrumentarium nie ma znaczenia. Liczy się łatwość i stała pewność dostępu do informacji.

Dlaczego tak mocno w to wierzę? Obserwuję młodych ludzi, ich świat koncentruje się na smartfonach, na korzystaniu z tysięcy aplikacji mobilnych. To nas może niepokoić, złościć, bo często chodzi o bardzo małe dzieci, ale taka jest rzeczywistość. Moja córka, która ma 13 lat, zakładając sobie konto zapytała najpierw, czy będzie mogła płacić komórką. Nie interesowała jej lokalizacja oddziału banku, nie pytała o adres ani godziny otwarcia, ważne było tylko to, czy wszystko da się załatwić w smartfonie. To przełom, rewolucja technologiczna. Młodzi inni już nie będą…

Relacje bezpośrednie przestały mieć rację bytu? Banki Spółdzielcze z nich słyną.

– Atrybuty relacyjności, które wyróżniają sektor bankowości spółdzielczej, w dalszym ciągu mają się dobrze i stanowią wielką wartość. Zmienia się natomiast struktura klientów i ich przyzwyczajenia. Odbiorcy naszych usług widzą jak rozwinęła się bankowość w innych miejscach, u konkurencji,  ale też w innych krajach. Są Polakami, ale również Europejczykami, wiele podróżują, mają własne aspiracje, marzenia. Chcą dogonić i przegonić świat, być pomiędzy najlepszymi. Między innymi z takich powodów poszukują dla siebie nowoczesnych rozwiązań. Chcą korzystać z banku przez 24 godziny na dobę, chcą mieć go na wyciągnięcie ręki w niedzielę, w święta – kiedy tylko odczują taką potrzebę. A jeśli szukają pożyczki, to najchętniej znaleźliby ją przez Internet. Szkoda im czasu na wizytę w banku. Uznają to za ostateczność. (…)

Więcej w Magazynie Bank Spółdzielczy

25.06.2019

Polska Bezgotówkowa

BUDUJEMY RELACJE BEZGOTÓWKOWO

Banki Spółdzielcze należące do Spółdzielczej Grupy Bankowej są dostawcami urządzeń w cieszącym się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców programie Polska Bezgotówkowa.

Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wszystkie stacjonarne terminale płatnicze w punktach sprzedaży obsługują płatności zbliżeniowe. Popularność bezstykowego płacenia zawdzięczamy między innymi programom takim jak Polska  Bezgotówkowa.

Warunki pozyskania terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa są bardzo proste. Wystarczy wypełnić formularz na stronie www.polskabezgotówkowa.pl, wybrać odpowiedniego dostawcę urządzenia i wysłać zgłoszenie w wersji elektronicznej. Wśród dostawców są między innymi Banki Spółdzielcze należące do Spółdzielczej Grupy Bankowej.

Polacy na potęgę zaczęli płacić bezgotówkowo. Według danych VISA, udział płatności zbliżeniowych przy użyciu kart płatniczych w ogólnej liczbie transakcji bezgotówkowych przekroczył 85 procent! Idąc w ślad za pogłębiającym się trendem w transakcjach płatniczych wielu przedsiębiorców decyduje się na pozyskanie terminala, widząc w nim znakomite narzędzie do lepszej obsługi swoich klientów.

Przedsiębiorcy nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów do czasu osiągnięcia na poszczególnych terminalach obrotu na poziomie 100 tysięcy złotych w skali roku. Przedsiębiorca otrzymuje pokrycie kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Kiedy obroty przekroczą kwotę 100 tysięcy złotych rocznie, pojawiają się pierwsze opłaty za terminal, ustalane z dostawcą urządzenia.

11.06.2019

Potencjał lokalnych rynków - rozmowa z Mirosławem Skibą

MIROSŁAW SKIBA: BANKI DOSTRZEGŁY POTENCJAŁ LOKALNYCH RYNKÓW

Współczesne duże banki stają się coraz większe i coraz mocniej oddalają się od klienta – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Mirosław Skiba, prezes Zarządu SGB-Banku SA.

Dziś naszym celem – mówi Mirosław Skiba – jest mobilne przyspieszenie. Stawiamy bardzo mocno na nowoczesną technologię po to, by w pełni wykorzystać unikalny model bankowości spółdzielczej. Chcemy być zawsze blisko klientów, mieć relacje bezpośrednie, osobiste, i dołożyć do tego dostęp do technologii mobilnych.

Cała rozmowa dostępna tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=OvfGxrd1MDQ

30.05.2019

Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej

OTWARCIE CENTRUM HISTORII POLSKIEJ BANKOWOŚCI SPÓŁDZIELCZEJ

Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej otwarte zostało w siedzibie Banku Polskiej Spółdzielczości SA w Warszawie. Inicjatorami powstania Centrum są Bank Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej gromadzi unikatowe materiały obrazujące ponad 150-letnią historię tego sektora bankowego. Formuła nowoczesnej wystawy sprzyja zachowaniu dorobku bankowości spółdzielczej, spełnia ważne funkcje edukacyjne i dowodzi jednocześnie ciągłości ruchu spółdzielczego oraz trwałości zasad, na których został on zbudowany. Te wartości – a wśród nich między innymi wspólnota, wzajemna pomoc, społeczna solidarność i odpowiedzialność – mają istotne znaczenie nie tylko w samej spółdzielczości, lecz także w szerszym, obywatelskim wymiarze.

 

Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej pokazuje najważniejszych twórców i pomysłodawców bankowości spółdzielczej oraz przedstawia wpływ ich decyzji i projektów na życie państwa. Dzięki temu zwiedzający mogą lepiej poznać przeszłość polskich Banków Spółdzielczych oraz – co nie mniej ważne – docenić współczesne znaczenie działań sektora  spółdzielczego na rynku usług i produktów finansowych.

 

Twórcy wystawy prezentują między innymi statystyki i dane ilustrujące wpływ banków spółdzielczych na polską gospodarkę. Można zobaczyć, jak wzrastała liczba spółdzielców, liczba banków, a także – jak rozwijał się system prawny zabezpieczający działanie instytucji spółdzielczych. Na gości czekają też artykuły o ważnych wydarzeniach w polskiej bankowości spółdzielczej z bogatą historią Rzeczpospolitej w tle.

Wystawa obrazuje zarówno społeczne, jak i polityczne znaczenie bankowości spółdzielczej
– ważnym elementem jest tu prezentacja ścisłych związków między rozwojem spółdzielczości a wzrostem świadomości narodowej i dążeń niepodległościowych Polaków. Podkreślono też znaczenie bankowości spółdzielczej w okresie istnienia niepodległego państwa polskiego.

 

Twórcy wystawy udostępniają zwiedzającym bogaty zbiór dokumentów i artefaktów. Są wśród nich fotografie, grafiki, rachunki bankowe, artykuły prasowe, materiały radiowe i filmowe, plakaty oraz materiały reklamowe. Wszystkie wyróżniają się jakością i autentycznością.

Zdzisław Kupczyk, Prezes Zarządu Banku  BPS SA: – Wartości bankowości spółdzielczej są trwałe. Historia uczy, że stanowią one fundament, w oparciu o który wypełniamy naszą misję już ponad 150 lat. Bankowość spółdzielcza miała u swoich początków wymiar nie tylko ekonomiczny, lecz także patriotyczny. Wyrażała świadomość obywatelską i narodową. Bardzo mocno była związana z kultywowaniem polskości w czasach, gdy wolna Polska była marzeniem Polaków, a nie realnym bytem. Grono światłych ludzi, działając równolegle
i niezależnie od siebie, zainicjowało na ziemiach polskich we wszystkich zaborach proces budowy narodowego potencjału gospodarczego, który przechowałby polskość i zapobiegł wykluczeniu ekonomicznemu, a w konsekwencji także wynarodowieniu Polaków. Trzeba tą historię ocalić od zapomnienia, w wymiarze procesów dziejowych, ale także w wymiarze ludzkim, indywidulanym. Przypominać sylwetki i piękne życiorysy wielu pokoleń działaczy gospodarczych, których praca okazała się tak ważnym wkładem w zachowanie polskiego kapitału pod zborami, a następnie w odbudowę Polski. Temu służyć ma Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej, które udostępnimy w Centrali Banku BPS.
 Gromadzi ono zbiory archiwalne dokumentujące fazy rozwoju bankowości spółdzielczej. Jest to także przesłanie ku przyszłości, wskazujące, jak wielkie znaczenie ma respektowanie naszych, fundamentalnych, wartości. Wierzę, że Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej będzie służyć głównie młodym  pokoleniom. 

Mirosław Skiba, Prezes Zarządu SGB-Banku SA: – Banki Spółdzielcze to fundament polskiego sektora finansowego. Od przeszło 160 lat pracujemy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa oszczędności naszych rodaków. Pracujemy także – co szczególnie ważne w przypadku bankowości spółdzielczej – na rzecz zachowania tożsamości narodowej oraz istoty polskości utkwionej w lokalnych społecznościach. Pierwsze Banki Spółdzielcze były zakładane właśnie w Wielkopolsce. Z burzliwej historii naszego kraju wyłania się obraz instytucji finansowych, które zawsze są z Polakami. Wspierają, edukują, krzewią wartości budujące w nas poczucie jedności i odpowiedzialności za Ojczyznę. Ten wkład bankowości spółdzielczej w polską historię powinien zostać uhonorowany i upamiętniony. Cieszę się,
że wspólnie – Banki Spółdzielcze obu Zrzeszeń i Krajowy Związek Banków Spółdzielczych tworzą Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej. Myślę, że uda nam się połączyć tradycję z nowoczesnością. Centrum w bardzo interesujący sposób opowiadać będzie
o tradycjach sektora spółdzielczego. Ten język przekazu, a przede wszystkim obraz, mam nadzieję trafi do młodego odbiorcy, który informacji szuka na swoim smartfonie. Jestem pewien, że Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej będzie tętniło życiem i stanie się kolejnym, ważnym miejscem w Warszawie.

 

Krystyna Majerczyk-Żabówka, Prezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych: – Wielokrotnie i przy różnych okazjach podkreśla się, że bankowość spółdzielcza trwa przy tradycyjnych wartościach i na tym polega jej siła na tle konkurencji. Jednym z wyrazów przywiązania do tradycji jest szczególna dbałość o spuściznę przodków. Na tym polu bankowość spółdzielcza może i powinna szczególnie się wykazać. Dorobek historyczny bankowości spółdzielczej jest bardzo różnorodny, bogaty w treści i w większości bardzo dobrze zachowany. Najstarsze polskie banki spółdzielcze istnieją przecież od ponad 150 lat! Niewiele instytucji może pochwalić się tak długą historią prowadzenia działalności.
Pamięć o wspólnych korzeniach sprzyja zrozumieniu oraz wewnętrznej integracji, czyli powstaniu tych wartości, których obecnie nasz sektor tak bardzo potrzebuje. Kierując słowa uznania i podziękowania w stronę tych, którzy tworzyli tę historię, dbali o zbiory, wyrażam nadzieję, że dzieło to będzie kontynuowane, a nowo powstałe Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej będzie służyło wiedzą i inspiracją dla kolejnych pokoleń bankowości spółdzielczej.

28.05.2019

Rodzina 500+

MOBILNY WNIOSEK PROGRAMU RODZINA 500+ DLA KLIENTÓW BANKÓW SPÓŁDZIELCZYCH SGB

Od dziś Klienci Banków Spółdzielczych SGB  mogą złożyć wniosek o świadczenie z programu Rodzina 500+ przy użyciu urządzenia mobilnego np. smartfona. System Bankowości Internetowej umożliwia beneficjentom programu Rodzina 500+ składanie wniosków w technologii RWD

Klientom Banków Spółdzielczych SGB, udostępniona została możliwość składania wniosków w ramach Programu Rodzina 500+ w technologii RWD bezpośrednio z poziomu Bankowości Internetowej na smartfonie lub tablecie. Wnioski w przygotowanym rozwiązaniu, klienci Banków Spółdzielczych SGB będą mogli złożyć jako pierwsi w Polsce.

Wprowadzenie we współpracy z firmą Consdata Sp. z o.o. responsywnych formularzy programu 500+ jest elementem digitalizacji Zrzeszenia, która pozwoli Bankom Spółdzielczym zwiększyć konkurencyjność oferty, utrzymać obecnych, ale również pozyskać nowych klientów w ramach strategii Mobilnego przyspieszenia. – mówi Robert Tórz, Dyrektor Departamentu Klienta indywidualnego i Bankowości Mobilnej

Klienci będą mogli samodzielnie wypełnić formularz wniosku o świadczenie oraz wysłać wypełniony wniosek, bez konieczności wychodzenia z domu – np. przy użyciu smartfona.  Po wpłynięciu wniosku do Ministerstwa, będzie on przekazywany do lokalnych urzędów, które odpowiadać będą za merytoryczne rozpatrzenie wniosku. SGB-Bank S.A. oraz Banki Spółdzielcze SGB będą pośredniczyć w przekazaniu wniosków do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Poza wnioskami o świadczenia z programu Rodzina 500+ klienci Banków Spółdzielczych mogą mobilnie zawnioskować o świadczenia z programu Dobry Start (300+), terminal POS i ofertę kredytu gotówkowego.

Lista Banków Spółdzielczych, w których możliwe będzie złożenie wniosku w ramach Programu Rodzina 500+ jest na bieżąco aktualizowana w zakładce dotyczącej programu – https://www.sgb.pl/rodzina_500_plus.

Więcej informacjami o programie Rodzina 500+ można znaleźć na stronie: https://obywatel.gov.pl/dzieci/500-zl-na-dziecko-program-rodzina-500 oraz na dedykowanej stronie programu: http://www.rodzina500plus.gov.pl.

22.05.2019

Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej

PODPISANIE LISTU INTENCYJNEGO W TRAKCIE FORUM TECHNOLOGII BANKOWOŚCI SPÓŁDZIELCZEJ

„BS API to nasze wspólne przejście z epoki płyty analogowej do ery nowoczesnych technologii w rozwoju systemów centralnych. Jest to dla nas bankowców – spółdzielców rewolucja, która pozwoli na wdrażanie coraz lepszych usług i produktów dla naszych klientów.  Dzięki nowym rozwiązaniom jeszcze do końca 2019 roku banki spółdzielcze SGB będą oferowały całe spektrum mobilnych płatności dla swoich Klientów stając się jeszcze bardziej konkurencyjni wobec banków komercyjnych.” – mówi Mirosław Skiba, Prezes Zarządu SGB-Banku SA

Sygnatariusze Listu zgodnie deklarują współpracę i wzajemną pomoc przy wdrożeniu jednolitego standardu BS API w sektorze bankowości spółdzielczej oraz opracowaniu rozwiązań informatycznych wykorzystywanych przez banki spółdzielcze w zakresie cyberbezpieczeństwa. Bezpośrednią przyczyną do działania stały się rekomendacje Konwentu na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej jakie w bieżącym roku zostały przyjęte w ramach obrad, a których realizację powierzono Radzie Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej.

„Dzisiaj udało się wykonać niewielki ale jakże ważny krok w budowie i współdziałaniu sektora bankowości spółdzielczej w obszarze IT. Od wielu miesięcy rozmawiamy w sektorze bankowości spółdzielczej nad potrzeba współdziałania i współpracy w obszarze IT, bo tylko wtedy możemy trwale mówić o rozwoju sektora. Wzajemna współpraca otwiera wiele możliwości budowy nowych projektów w obszarze IT, w celu poszukiwania finansowego wsparcia dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności sektora bankowości spółdzielczej.” – Włodzimierz Kiciński Wiceprezes Zarządu Związku Banków Polskich

Podpisanie tego Listu ma przyczynić się do zaktywizowania wszystkich świadczących usługi na rzecz bankowości spółdzielczej w obszarze API oraz cyberbezpieczeństwa tak, aby zapewnić stabilny rozwój bankowości spółdzielczej. To przełomowe wydarzenie, w którym wraz z podmiotami świadczącymi usługi wypracowują standardy komunikacyjne w zakresie systemów cyberbezpieczeństwa. Miejscem, w którym nastąpiło zawarcie przedmiotowego Listu jest tegoroczne Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej, które odbywa się w dniach 22 – 23 maja w Warszawie.

List został podpisany przez Bank BPS SA, SGB-Bank  SA, firmy informatyczne obsługujące IT w bankowości spółdzielczej, do których należą: Asseco Poland SA, NOVUM Sp z o.o., Softnet Sp. z o.o., SABA SERVICE Sp. z o.o., I-BS.pl Sp z o.o. oraz Związek Banków Polskich i Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

14.03.2019

25 Forum Bankowe

BANKI SPÓŁDZIELCZE NA 25 FORUM BANKOWYM

Jubileuszowa 25 edycja Forum Bankowego odbyła się 14.03.2019 r. w Hotelu InterContinental w Warszawie. 

 

Bankowcy dyskutowali na temat aktualnych zagadnień nurtującym środowisko całego sektora. Silną, ponad 120 osobową reprezentację stanowili przedstawiciele Banków Spółdzielczych.

Mirosław Skiba – Prezes Zarządu SGB-Banku SA wziął udział w debacie pt. „Uwarunkowania regulacyjne finansowania polskiej gospodarki przez sektor bankowy”. Obok niego panelistami byli również: Michał Krupiński – Prezes Zarządu Banku Pekao SA, Sławomir S. Sikora – Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie SA, , Lidia Jabłonowska-Luba – Wiceprezes Zarządu mBanku SA, dr Mariusz Cholewa – Prezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej SA oraz dr hab. Lech Kurkliński – Dyrektor ALTERUM Ośrodka Badań i Analiz Systemu Finansowego.

04.03.2019

Nagrody i sukcesy

SREBRNY MEDAL AKADEMII POLSKIEGO SUKCESU DLA SGB-BANKU SA

Podczas uroczystej gali Kapituła Nagród Polskiego Klubu Biznesu przyznała SGB-Bankowi SA srebrny medal Akademii Polskiego Sukcesu za stałe wspieranie małych i średnich firm, środowisk lokalnych oraz wspieranie inicjatyw mających na celu rozwój środowiska lokalnego i jego społeczności.

– To ukoronowanie nie tylko dorobku SGB-Banku, ale też wielka zbiorowa nagroda dla wszystkich Banków Spółdzielczych tworzących Spółdzielczą Grupę Bankową – powiedział podczas gali prezes zarządu SGB-Banku SA, Mirosław Skiba.

Srebrny medal SGB

Prestiżowe medale Akademii Polskiego Sukcesu otrzymują najlepsze polskie firmy. Oceniany jest ich wpływ na rozwój gospodarki, zaangażowanie społeczne, relacje z konsumentami produktów i usług, a także wspieranie lokalnych inicjatyw, przedsiębiorczości i działalność charytatywna.

W tej dziedzinie Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz SGB-Bank SA, jako bank zrzeszający, mają sporo wymiernych sukcesów. Banki Spółdzielcze zrzeszone w Spółdzielczej Grupie Bankowej od ponad półtora wieku bardzo mocno doceniane są przez lokalne społeczności właśnie za zaangażowanie w rozwój przedsiębiorczości i niezwykłą siłę relacji ze swoimi klientami.

Sektor bankowości spółdzielczej w Polsce na trwałe wpisał do swojej misji wspieranie środowiskowych inicjatyw, finansowanie rozwoju „małych ojczyzn” i udział w projektach o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. SGB-Bank SA, działając w ścisłej współpracy z Bankami Spółdzielczymi, bierze aktywny udział w procesach modernizacji i restrukturyzacji rolnictwa oraz unowocześniania gospodarstw domowych.

Istotną, wręcz kluczową rolę w pakiecie działań i usług finansowych SGB-Bank SA spełniają produkty finansowe z pakietu „Wiele za niewiele”, wspierające rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. Przedsiębiorcy, media zajmujące się gospodarką i niezależne instytucje honorowali je licznymi wyróżnieniami, certyfikatami i tytułami, jak choćby „Marką Roku 2019”.

Wiele lokalnych firm właśnie Bankom Spółdzielczym zawdzięcza dziś swoją pozycję na rynku, ekonomiczną stabilność i osiągnięty poziom postępu technologicznego. Tę aktywność Grupa SGB łączy z prowadzeniem procesu dystrybucji środków unijnych i funduszy pochodzących z krajowych programów publicznych, wspomagając tym samym polską transformację ustrojową.

28.12.2018

Polska bezgotówkowa

JAKOŚĆ ROKU 2018 DLA PAKIETU „WIELE ZA NIEWIELE” BANKÓW SPÓŁDZIELCZYCH SGB

Kapituła konkursu „Jakość Roku 2018” zdecydowała o nadaniu produktom i usługom Spółdzielczej Grupy Bankowej najwyższego wyróżnienia i tym samym certyfikatu „Jakość Roku 2018”. Na wyróżnienie zasłużył oferowany przez Banki Spółdzielcze SGB oraz SGB-Bank S.A. pakiet dla firm „Wiele za niewiele”.

– Wyróżnienie stanowi docenienie Państwa profesjonalizmu, zaangażowania i dążenia do doskonalenia jakości – czytamy w uzasadnieniu decyzji kapituły.

Istotą wdrożenia nagrodzonego programu było przygotowanie dedykowanej oferty dla właścicieli małych i średnich firm – aktywniejsze włączenie Banków Spółdzielczych SGB w działalność w sektorze MŚP i upowszechnianie obrotu bezgotówkowego w Polsce.

„Wiele za niewiele” to nowoczesny pakiet dla firm, w którym klient za 10 zł miesięcznie może otrzymać:

 • rachunek firmowy – otwarcie i prowadzenie,
 • kartę płatniczą Mastercard,
 • aplikację mobilną Portfel SGB,
 • Voucher AXA – pomoc w razie awarii ogumienia, braku paliwa lub wypadku,
 • terminal płatniczy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa,
 • oraz kartę paliwową FLOTEX – za dodatkowe 1 zł miesięcznie.

Pakiet „Wiele za niewiele” został wdrożony w Bankach Spółdzielczych SGB w sierpniu 2018 roku. Jest to pierwszy tego typu pakiet produktów skierowanych do firm. Pakiet oferuje przedsiębiorcom dodatkowe produkty i usługi do tej pory nieoferowane przez Banki Spółdzielcze SGB. Klienci otrzymują wsparcie w obszarach: bankowości, realizacji usług płatniczych i usług ubezpieczeniowych dla swoich firm.

European Quality Certificate to największa w Polsce inicjatywa promująca przedsiębiorstwa, organizacje i jednostki naukowo-badawcze, dla których wysoka jakość produktów, usług czy innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań stanowi priorytet, a także wyznacza ścieżkę dalszego rozwoju.

Realizowany od ponad 12 lat projekt Fundacji EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® to prestiżowe godło przyznawane przedsiębiorstwom, instytucjom i jednostkom naukowo-badawczym, które odznaczają się wysoką jakością. Godło jest prawnie chronione – Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej zarejestrował je jako znak towarowy.

Fundacja Qualitas przyznająca certyfikat „Jakość roku 2018” – Europejskie Centrum Promocji Dobrych Praktyk Biznesowych od początku swojego istnienia za cel stawia sobie wspieranie i promowanie idei jakości oraz dobrych praktyk w biznesie.

16.10.2018

Prezes Zarządu Mirosław Skiba

PREZES MIROSŁAW SKIBA ZE ZGODĄ KNF

Komisja Nadzoru Finansowego na dzisiejszym posiedzeniu jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Pana Mirosława Skiby na stanowisko Prezesa Zarządu SGB-Banku SA.

Komisja Nadzoru Finansowego potwierdziła tym samym decyzję Rady Nadzorczej SGB-Banku, uznając, iż Mirosław Skiba posiada odpowiednie doświadczenie, kompetencje i wiedzę niezbędne do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Banku Zrzeszającego.

Zarząd SGB-Banku SA pracuje w składzie:

Mirosław Skiba, Prezes Zarządu

Andrzej Chmielecki, Wiceprezes Zarządu

Karolina Jankowiak, Wiceprezes Zarządu

Ziemowit Stempin, Wiceprezes Zarządu

15.10.2018

Polska bezgotówkowa

KAMPANIA WARTO BEZGOTÓWKOWO W BANKACH SPÓŁDZIELCZYCH SGB

Banki Spółdzielcze SGB coraz chętniej włączają się w kampanie propagujące płatności bezgotówkowe. Stąd też zainteresowanie kampanią „Warto Bezgotówkowo”, którą organizuje ponad sto firm technologicznych i finansowych, będących dostawcami nowoczesnych instrumentów płatniczych. Została ona objęta patronatem honorowym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Finansów. Jej celem jest zachęcenie osób prywatnych, przedsiębiorców i instytucji publicznych do aktywnego korzystania z płatności elektronicznych. Ponadto, podobnie, jak w ubiegłym roku, kampanię wspiera również Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

Tegoroczna edycja kampanii „Warto Bezgotówkowo” będzie obejmowała akcję informacyjno – edukacyjną oraz indywidualne aktywności poszczególnych partnerów tej kampanii.

Jednym z elementów włączenia się w Dzień Płatności Bezgotówkowych jest informowanie klientów o konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych pod hasłami: Jak będą wyglądać płatności bezgotówkowe w przyszłości? Czy pojawią się nowe, nieznane jeszcze formy płatności elektronicznych? Jakie korzyści będziemy czerpać z ich stosowania? Wszelkie informacje o konkursie dla szkół podstawowych można znaleźć w zakładce „Konkurs”.

Należy podkreślić, że Banki Spółdzielcze SGB we współpracy z First Data Polska S.A. i Fundacją „Polska Bezgotówkowa” oferują bezpłatne terminale POS dla przedsiębiorców. Program „Polska Bezgotówkowa” skierowany jest do małych
i średnich firm, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności za swoje towary i usługi za pomocą kart płatniczych. Dzięki programowi sklep lub punkt usługowy będzie mógł przez okres 12 miesięcy przyjmować płatności kartą bez ponoszenia kosztów.

05.10.2018

Relacja z V Forum Rolniczego Gazety Pomorskiej

Banki Spółdzielcze SGB już po raz 5. były Partnerem Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej", które zgromadziło gospodarzy z różnych zakątków województwa kujawsko-pomorskiego, a nawet spoza jego granic. Uczestniczyli w nim ministrowie, eksperci branżowi, naukowcy.


Rozmawiano o jesieni życia rolnika,  afrykańskim pomorze świń, rynku mleka czy produkcji bez GMO. Podjęto takie tematy, jak: zabezpieczenia przed ryzykami, automatyzacji, robotyzacja i informatyzacja w rolnictwie, wykorzystywanie azotu czy finansowanie rolnictwa.


Temat debaty brzmiał: Co zrobić, by polski rolnik przestał być najsłabszym ogniwem w łańcuchu "od pola do stołu"? Czy Unii dwóch prędkości rzeczywiście zależy na silnym rolnictwie? W kolejnej części nagrodziliśmy laureatów plebiscytów Rolnik Roku i Sołtys Roku 2018.


Zachęcamy do zapoznania się licznymi materiałami relacyjnymi z tego wydarzenia na stronie Gazety Pomorskiej:
Czytaj więcej: https://pomorska.pl/za-nami-5-forum-rolnicze-gazety-pomorskiej-zobacz-agro-pomorska-odc-38-wideo/ar/13554564

16.07.2018

Lato pełne nagród – loteria promocyjna lokat terminowych "Lokata SGB"

Nadeszły wakacje, a wraz z nimi kolejne emocje związane z loterią promocyjną w Bankach Spółdzielczych SGB. 16 lipca w wybranych Bankach Spółdzielczych rozpoczęła się letnia edycji promocji 3- i 6-miesięcznych lokat terminowych SGB. Szatą graficzną oraz selekcją nagród loteria nawiązuje do aktywności związanych z wypoczynkiem na łonie przyrody – podczas pikniku czy wyprawy pod namiot.
Uczestnictwo w promocji nie tylko zapewnia pomnożenie zysku z oprocentowania, ale i umożliwia wylosowanie atrakcyjnych nagród. Oprócz nagrody głównej w postaci nowego samochodu Toyota C-HR, do wygrania są również rowery, aparaty fotograficzne, głośniki mobilne i przenośne grille.
By zyskać szansę na wygraną, wystarczy w okresie 16.07-28.09.2018 r. ulokować min. 500 zł na lokacie trzy- lub sześciomiesięcznej i dotrzymać jej terminu. Każde kolejne 500 zł zwiększa szansę na otrzymanie nagrody. 
Loteria zostanie rozstrzygnięta w kwietniu 2019 r.
Serdecznie zapraszamy do aktywnego promowania loterii z nagrodami „Lokata SGB (Lato 2018)" odbywającej się pod hasłem Lato pełne nagród.

06.07.2018

SPLIT PAYMENT - wdrożony w Zrzeszeniu SGB!

Z przyjemnością informujemy, iż z dniem 1 lipca 2018 roku Grupa SGB rozpoczęła z sukcesem obsługę komunikatów płatniczych w Mechanizmie Podzielonej Płatności (SPLIT PAYMENT).
Wdrożenie przebiegło bardzo sprawnie i nie odnotowano zgłoszeń o błędach.
Dla klientów instytucjonalnych posiadających lub zakładających rachunek/ki rozliczeniowy/we w Bankach, zostały założone rachunki VAT. 
Rachunki VAT służą do przechowywania środków z tytułu podatku VAT i do wykonywania operacji wskazanych w Ustawie, głównie płatności przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności.  
Serdecznie dziękujemy pracownikom Banków Spółdzielczych oraz SGB-Banku S.A. zaangażowanym w proces przygotowań technicznych, regulacyjnych, testowanie rozwiązań jak również obsługę komunikacyjną.
Nadal dostępna jest dla Państwa skrzynka mailowa split@sgb.pl na którą mogą Państwo kierować swoje wątpliwości w zakresie obsługi rachunków VAT i Split Payment.

22.06.2018

Banki Grupy SGB w gronie najlepszych według Gazety Bankowej

Kolejna edycja konkursu „Gazety Bankowej" – „Najlepszy Bank 2018" wyłoniła liderów rynku finansowego w ubiegłym roku. Podczas uroczystego spotkania w Hotelu Bellotto w Warszawie wręczono wyróżnienia wybitnym przedstawicielom naszej bankowości. Zestawienie najlepszych banków spółdzielczych zdominowały banki Grupy SGB.
Podczas uroczystej gali, która miała miejsce 20 czerwca w Warszawie, Gazeta Bankowa – najstarszy miesięcznik ekonomiczny w Polsce, wręczył nagrody najlepszym instytucjom i menadżerom sektora bankowego.
  
W sektorze bankowości spółdzielczej, redakcja typowała najlepsze instytucje finansowe w dwóch kategoriach – dużych banków spółdzielczych oraz banków małych i średnich. W obu tych klasyfikacjach banki zrzeszone w Grupie SGB były zdecydowanymi liderami.
Wśród dużych banków spółdzielczych zwyciężył BS w Raciążu, na drugim miejscu znalazł się Zachodniopomorski Bank Spółdzielczy, zaś na trzecim Poznański Bank Spółdzielczy. Kategorię małych i średnich instytucji otworzył BS w Piotrkowie Kujawskim.
Konkurs „Najlepszy Bank 2018" – jest to najstarszy konkurs „Gazety Bankowej", tegoroczna edycja była już 26. z kolei – wybrano zwycięzców zarówno z grona banków komercyjnych jak i spółdzielczych, dzieląc każdą grupę jeszcze na dwie kategorie: banki duże oraz banki małe i średnie (kryterium podziału była wysokość kapitałów własnych).
Na liście najlepszych dużych banków znalazły się także:
Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie
Bank Spółdzielczy w Starogardzie
Bank Spółdzielczy w Skórczu
Bank Spółdzielczy w Gnieźnie
Bank Spółdzielczy Duszniki
Bank RUMIA Spółdzielczy w Rumi
Bank Spółdzielczy we Wschowie
Bank Spółdzielczy w Pucku
Bank Spółdzielczy w Białogardzie
Bank Spółdzielczy w Siedlcu
Bank Spółdzielczy w Sławnie
Pyrzycko-Stargardzki Bank Spółdzielczy w Pyrzycach
Bank Spółdzielczy w Czarnkowie
W kategorii małych i średnich banków spółdzielczych, Grupę SGB reprezentowały na liście:
Kaszubski Bank Spółdzielczy
Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie
Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim
Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie
Bank Spółdzielczy w Kcyni
Bank Spółdzielczy w Lipce
Express Bank Spółdzielczy w Rzeszowie
Bank Spółdzielczy w Osiu
Bank Spółdzielczy w Nasielsku
Bank Spółdzielczy w Jutrosinie
Bank Spółdzielczy w Zagórowie
Najlepszym menadżerem w sektorze banków komercyjnych został Michał Krupiński, prezes Pekao SA. W sektorze spółdzielczym zwyciężył Bartosz Kublik z Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej.
– Wskazując kandydatury bankowych menedżerów redakcja „Gazety Bankowej" wzięła pod uwagę wiele kryteriów: od osiąganych przez nich wyników finansowych, po determinację w realizacji celów, wizję i rozmach działania – mówił podczas dzisiejszej uroczystości Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej". – Menedżerowie typowani przez redakcję „Gazety Bankowej" mają na swoim koncie nie tylko wybitne osiągnięcia zawodowe, ale w wielu przypadkach wyznaczają trendy w branży. Dużą wagę przywiązują do społecznej odpowiedzialności biznesu, która w kierowanych przez nich bankach jest elementem strategii, a nie jedynie dodatkiem do działalności finansowej.
Serdecznie gratulujemy!

Foto: Andrzej Wiktor/Gazeta Bankowa

20.06.2018

SGB-Bank SA wyróżniony w rankingu Rzeczpospolitej "Indeks Patriotyzmu Gospodarczego"

Miło nam poinformować, że SGB-Bank SA został uhonorowany wyróżnieniem w kategorii „Instytucje finansowe" przez kapitułę konkursu „Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu", przygotowanego przez Fundację Patriotyzmu Gospodarczego oraz redakcję dziennika „Rzeczpospolita". Nagroda docenia firmy, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Polski, promują wartości patriotyczne i etyczne. Nagrody zostały wręczone laureatom 18 czerwca br.
Fotografie: FotoRzepa, Robert Gardziński
Rzeczpospolita zaprezentowała także, po raz 20, Ranking "LISTA 500". SGB-Bank SA również znalazł się na tej liście. Ranking LISTA 500 - co roku na liście pojawiają się nowe dynamiczne firmy dołączając do grona liderów gospodarki. 

25.05.2018

Banki Spółdzielcze SGB po raz kolejny w czołówce rankingu Banków Najlepszych dla RolnikaSzanowni Państwo,
Z przyjemnością informujemy, że Spółdzielcza Grupa Bankowa została jednym z liderów w finansowaniu agrobiznesu – wynika z podsumowania trzeciej edycji rankingu „Najlepszy Bank dla Rolnika”. Spółdzielcza Grupa Bankowa odnotowuje stabilną i wysoką lokatę w rankingu, zwyciężając konkurencję w dwóch szczególnie ważnych obszarach – warunki lokalowe oraz wizerunek banku, a zatem postrzegania instytucji przez jej klientów.
Ranking „Bank Najlepszy dla Rolnika” prowadzony corocznie przez firmę konsultingową Martin & Jacob, to wynik badania rynkowego z udziałem rolników. W tegorocznej, trzeciej już, edycji rankingu wzięło 9446 rolników będących właścicielami gospodarstw rolnych, zarządcami lub osobami powiązanymi rodzinnie z właścicielem gospodarstwa. Spośród tak licznej grupy wyłonionych zostało 2331 respondentów oraz 12 banków o największych udziałach w sektorze agro. 
Nasila się bankowa konkurencja o rolników
Trzecia edycja rankingu „Bank Najlepszy dla Rolnika” pokazuje, że różnice między poszczególnymi bankami oferującymi produkty dla gospodarstw rolnych pozostają niewielkie. Coraz mocniej jednak rysuje się podział na banki, które rolnictwo traktują jako jeden
z podstawowych elementów swojej działalności – do tego typu banków niewątpliwie można zaliczyć Banki Spółdzielcze SGB oraz na te, które nie wykorzystują lub nie dostrzegają jeszcze w pełni jego potencjału. Czołówka rankingu pozostaje jednak niezmienna
od lat. Liderami w finansowaniu agrobiznesu pozostają kolejno: Bank BGŻ BNP Paribas, SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz Bank Polskiej Spółdzielczości. Czwartą lokatę zajął Bank PKO BP, co wyraźnie pokazuje dominację krajowego kapitału w finansowaniu rolnictwa.
Spółdzielcza Grupa Bankowa stale w gronie liderów
Spółdzielcza Grupa Bankowa jest w czołówce rankingu od trzech lat, notując jednocześnie najwyższy udział ilościowy – najwięcej deklaracji respondentów wskazujących banki SGB jako główne. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki produktom dedykowanym specjalnie dla rolników – kontom, lokatom, kredytom oraz kredytom preferencyjnym, kartom, w tym kartom Agro oraz ubezpieczeniom.
- Najnowszy ranking „Bank Najlepszy dla Rolnika” wyraźnie pokazuje, że właściciele gospodarstw wybierają rozwiązania sprawdzone i dostosowane do ich potrzeb. Utrzymująca się od trzech lat, bardzo wysoka pozycja Spółdzielczej Grupy Bankowej nie tylko niezmiernie cieszy i napawa dumą, ale przede wszystkim daje rynkowi jasny sygnał – polscy rolnicy oczekują usług finansowych zbudowanych na zaufaniu, wzajemnym zrozumieniu, dostępnych i dopasowanych do potrzeb. Te oczekiwania spełniają właśnie banki spółdzielcze. Nasze przywiązanie do polskich tradycji, nasza znajomość lokalnej specyfiki sprawia, że respondenci rankingu właśnie banki Grupy SGB wskazywali najczęściej, jako kluczową dla nich instytucję finansową. To wielki sukces. Jestem przekonany,
że w kolejnych latach pozycja Grupy będzie się tylko umacniać, udowadniając rynkowi, że bankowość spółdzielcza to naprawdę ważny i niezbędny element polskiego rynku finansowego – podkreśla Roman Szewczyk, rzecznik prasowy SGB Banku SA.
Ranking dopasowany do branży
Bank Najlepszy dla Rolnika to jedyny tego typu projekt badawczy w branży rolniczej. Właściciele gospodarstw biorący udział w badaniu oceniali 26 aspektów działalności bankowej. Wśród ocenianych elementów znalazły się m.in. możliwość realizowania przelewów przez internet, wsparcie banku w znalezieniu partnerów biznesowych, wiedza rolnicza doradców bankowych, indywidualne podejście do klienta, obecność stanowisk do obsługi segmentu agro czy długą tradycję związaną z branżą rolniczą.
Ranking został stworzony dla wszystkich wymiarów jednocześnie (ocena ogólna), jak i dla każdego z czterech wymiarów osobno. Największy wpływ na wynik końcowy miała kategoria oferta bankowa, a w ramach niej czynniki związane z ofertą kredytową.

27.02.2018

Banki Spółdzielcze SGB od lat liderem preferencyjnego finansowania rolnictwa.

Ponad 42% wszystkich rolników, którzy w latach 2015 – 2017 zaciągnęli kredyty z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa¹ to klienci Banków zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej. Tylko w roku 2017, obsłużyły one blisko 1,9 tys. rolników, co stanowi niemalże 41% ogółu rolników korzystających z takich form finansowania. Jest to najwyższy wynik spośród wszystkich banków oferujących kredyty z pomocą ARiMR.

- Banki Spółdzielcze SGB są podstawowymi bankami dla średnich i mniejszych gospodarstw rolnych, które dominują na polskiej wsi, co wynika z danych finansowych za 2017 rok. Niemniej produkty finansowe Banków Spółdzielczych SGB doskonale sprawdzają się również w gospodarstwach wielkoobszarowych oraz w firmach sektora rolno-spożywczego. Biorąc pod uwagę tylko kredyty z dopłatami ARiMR, to właśnie Banki SGB udzieliły najwięcej ilościowo kredytów polskim rolnikom – informuje Tadeusz Matuszewski, dyrektor Departamentu Produktów SGB-Banku S.A.
Wg danych ARiMR w latach 2015-2017 Banki z Grupy SGB udzieliły niemalże 11,5 tys. kredytów preferencyjnych na łączną wartość przekraczającą 1,5 mld PLN – stanowi to ponad 42% wszystkich kredytów udzielonych rolnikom w kraju, którzy skorzystali z dopłat ARiMR do kredytów. W samym 2017 r. skredytowano blisko 1,9 tys. przedsięwzięć na łączną kwotę ponad 412 mln PLN, co stanowi niemalże 41% i 40% wszystkich kredytów z dopłatą ARiMRi jednocześnie najwyższy wynik wśród banków udzielających tego rodzaju kredytów.

- Tak znaczące zaangażowanie umożliwiło nam osiągnięcie pozycji lidera w obszarze preferencyjnego finansowania agrobiznesu – podkreśla Matuszewski

Szczególna pomoc została skierowana do producentów rolnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach poszkodowanych w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Wsparcie udzielone przez Banki Spółdzielcze SGB i SGB-Bank S.A. rolnikom w formie tzw. kredytów klęskowych stanowiło prawie 50% łącznego zaangażowania wszystkich banków współpracujących z ARiMR w tym zakresie.

- Nasza pozycja w rankingu potwierdza, że mamy wysokie kompetencje w finansowaniu rolnictwa i chętnie wspieramy naszych Klientów, pełniąc rolę eksperta w tym obszarze. Sektor bankowości spółdzielczej od zawsze związany jest z rolnictwem, dlatego też w Bankach Spółdzielczych SGB producenci rolni zawsze mogą liczyć na lokalnie dopasowaną dla nich ofertę produktową, zarówno w zakresie finansowania działalności bieżącej, jak również finansowania ich zamierzeń inwestycyjnych – dodaje Tadeusz Matuszewski.

1) Źródło: dane ARiMR za okres 2015 - 2017

22.02.2018

Programy Rabatowe SGB-Banku SA „Jakością roku 2017”

Kapituła konkursu „Jakość Roku 2017” zdecydowała o nadaniu usługom SGB-Banku SA najwyższego wyróżnienia i tym samym certyfikatu „Jakość Roku 2017”.
Na wyróżnienie zasłużyły oferowane przez SGB-Bank SA oraz Banki Spółdzielcze SGB „Program rabatowy SGB” i „Rabat AGRO SGB”.

– Wyróżnienie stanowi docenienie Państwa profesjonalizmu, zaangażowania i dążenia do doskonalenia jakości
– czytamy w uzasadnieniu decyzji kapituły.

Przedstawiciele SGB-Banku SA podkreślają, że istotą wdrożenia nagrodzonego programu było aktywniejsze włączenie Banków Spółdzielczych SGB w upowszechnianie obrotu bezgotówkowego w Polsce:


– Wyróżniony program jest unikalnym i nieszablonowym projektem, którego celem jest nie tylko zapewnienie klientom produktu szytego na miarę i dającego wymierne korzyści w postaci rabatów na wybrane produkty i usługi, ale także edukację klientów oraz wsparcie społeczeństwa w świadomym i bezpiecznym korzystaniu z bezgotówkowych instrumentów płatniczych
– mówi Roman Szewczyk, Kierownik Biura Komunikacji i Marketingu SGB-Banku SA.
Do sukcesu „Programu Rabatowego SGB” oraz „Rabatu AGRO SGB” przyczynił się przede wszystkim niezwykle prosty mechanizm rabatowy. Aby skorzystać z promocji wystarczy zgłoszenie sprzedawcy – należącemu do Partnerów programu – chęci otrzymania rabatu, a następnie zapłata za towar lub usługę kartą płatniczą SGB lub okazanie jej sprzedawcy.

– Cieszę się, że to właśnie autorski projekt Grupy SGB spotkał się z uznaniem ekspertów. Zależy nam na tym, aby Banki Spółdzielcze SGB postrzegane były przez pryzmat nowoczesności, ale także patriotyzmu gospodarczego. Należy bowiem zwrócić uwagę, że Partnerzy programu rabatowego to w zdecydowanej większości lokalne podmioty gospodarcze, działające na terenie tzw. Polski powiatowej
– dodaje Roman Szewczyk.
Szczegóły Programu dostępne na stronie http://www.agro-sgb.pl/program-rabatowy

21.11.2017

Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2017 z Bankami Spółdzielczymi SGB

Ponad 1200 rolników i działaczy związanych z branżą rolno-produkcyjną spotkało się na PGE Stadionie Narodowym na największej konferencji branżowej w kraju. Banki Spółdzielcze SGB jako lider finansowania agrobiznesu w Polsce po raz kolejny aktywnie uczestniczyły w V edycji konferencji Narodowe wyzwania w Rolnictwa 2017.Organizowaną przez redakcję miesięcznika "Farmer" oraz portalu farmer.pl konferencję otworzył minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

– Dziś głównym tematem jest przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej. Swoje stanowisko na ten temat przyjął rząd, uzgadniamy też stanowiska w rozmowach z poszczególnymi państwami. Rząd przyjął Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, ten podstawowy dokument gospodarczy wypełnia strategię ONZ i Europa 2020, cele tam wyznaczone mają odzwierciedlenia w polskim programie – mówił minister.W aktywny udział w konferencji szczególnie zaangażowały się: Bank Spółdzielczy w Lipnie, Bank Spółdzielczy w Toruniu, Bank Spółdzielczy w Białymstoku i bank zrzeszający SGB Bank SA. Gośćmi banków było ponad 150 klientów, rolników i agro przedsiębiorców.

Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w panelu ekonomicznym oraz trzech panelach tematycznych: Agrotechnika, Trzoda Chlewna oraz Produkcja mleka. Odbyły się liczne debaty, dyskusje z ekspertami, wykłady merytoryczne oraz prezentacje firm. Tematyka spotkań obejmowała m.in. debatę na temat przyszłość wspólnej polityki rolnej UE. Poruszone zostały ponadto ważne kwestie dotyczące zabiegów agrotechnicznych, finansowaniu agrobiznesu, czy efektywnego zarządzania gospodarstwem rolnym. W tym miejscu swój aktywny udział wzięły też Banki Spółdzielcze SGB.


Dzięki wieloletniej współpracy Banków Spółdzielczych SGB i Concordii, do dyspozycji uczestników Konferencji oddano wyjątkową kawiarenkę Ekspert Café, gdzie oprócz poczęstunku kawą przygotowaną przez Mistrza Świata w paleniu kawy i baristów, na gości czekali eksperci. Ponadto premierę miał film podsumowujący 20-letnią współpracę bankowo-ubezpieczeniową.23.10.2017

Banki Spółdzielcze SGB na IV Forum Rolniczym Gazety Pomorskiej

Ponad 600 osób, głównie z województwa kujawsko-pomorskiego, dyskusje, wymiany opinii, setki pytań i odpowiedzi, debata z udziałem ministrów sektora rolniczego oraz finał plebiscytów i uroczysta gala z rozdaniem nagród. Tak w wielkim skrócie wyglądało IV Forum Rolnicze w Bydgoszczy. Banki Spółdzielcze SGB po raz kolejny dumnie wspierały organizację wydarzenia w roli sponsora generalnego, organizując własny panel merytoryczny oraz stoisko Ekspert Cafe, na którym uczestnicy mogli zasięgnąć wiedzy specjalistów.

Udział w IV Forum Rolniczym Gazety Pomorskiej był możliwy dzięki wsparciu SGB Banku S.A. oraz Banków Spółdzielczych SGB: Banku Spółdzielczego w Lipnie, Banku Spółdzielczego w Koronowie, Banku Spółdzielczego w Strzelnie, Banku Spółdzielczego w Tczewie, Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią, Piastowskiego Banku Spółdzielczego w Janikowie, Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego we Włocławku, Banku Spółdzielczego w Kruszwicy i Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu.

Rolnicy z regionu zjechali do Bydgoszczy na Forum Rolnicze. W wydarzeniu wzięli udział stali bywalcy i ci, którym na Forum udało się wybrać po raz pierwszy. Uczestniczyli w 8 panelach dyskusyjnych. Jednym z tematów paneli był racjonalne zarządzanie zasobami gospodarstwa rolnego. Zagadnienie rozwinął Bolesław Pieczyński – Główny Specjalista z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Drugą częścią panelu była debata, w której obok Pana Bolesława udział wzięli Główni Specjaliści z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie: Ireneusz Gradka i Barbara Sałata oraz Michał Kałuża, Prezes Zarządu Centrum Finansowo Doradczego FINexpert Sp. z o.o. – ekspert z obszaru opodatkowania rolnictwa.

O 16:30 przyszła pora na forum dyskusyjne z udziałem ministrów. Głównym tematem spotkania były zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej po 2020 roku. Uczestnikami debaty byli: Ryszard Zarudzki, dr Czesław Siekierski, Roman Jagieliński, Jan Krzysztof Ardanowski, prof. Stanisław Zięba, Stanisław Kalemba i Wojciech Mojzesowicz.
Po debacie na scenę zaproszono laureatów plebiscytów Rolnik Roku, Sołtys Roku i Sołectwo Roku, w śród których również znaleźli się Klienci Banków Spółdzielczych SGB. Wieczór zakończył występ kabaretu Koń Polski oraz bankiet.

W piątkowy wieczór statuetki, dyplomy i medale powędrowały do rolników oraz sołtysów. Zarówno tych wybranych z głosowaniu SMS-owym przez Czytelników, jak i wyłonionych przez kapitułę.

Rolnik Roku 2017 w wyborze kapituły:

Rolnik Roku do 100 ha:
I miejsce: Jacek Mey (Wymokłe)
II miejsce: Edward Lewandowski (Murzynno)
III miejsce: Wojciech Grabowski (Biskupice)

Rolnik Roku powyżej 100 ha:
I miejsce: Beata i Maciej Przybylscy (Szostka)
II miejsce: Stefan Żołnierkiewicz (Nowakówko)
III miejsce: Sławomir Wiśniewski (Ostrów Świecki)

Grupa Producentów Rolnych:
I miejsce: Spółdzielnia Producentów Ziarna Zbóż i Nasion Oleistych "AGRO-KŁOS" (Wtelno)
II miejsce: Spółdzielnia Zagroda w Kujawie
III miejsce: Hodowcy Trzody Chlewnej Kaban Sp. z o.o. (Ostrowite)

Rolnik Roku w wyborze Czytelników:
I miejsce: Stanisław Maciejewski (Radzicz)
II miejsce: Wojciech Grabowski (Biskupice)
III miejsce: Rafał Kotyła (Ołdrzychowo)

Sołtys Roku w wyborze kapituły:
Sołtys Roku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2017 – Arkadiusz Jąkalski (Sadłóg)
Sołtys Debiutant 2017 – Tomasz Oset (Łącko)

Sołtys Roku według Czytelników:
I miejsce: Mariusz Kubal, Linowo
II miejsce: Małgorzata Winiarska, Rzeszyn
III miejsce: Rafał Pilarski, Mszana

Sołectwo Roku:
I miejsce: Łącko (powiat inowrocławski)
II miejsce: Paulina (powiat nakielski)
III miejsce: Kiełbasin (powiat toruński)

13.09.2017

Wyjątkowo atrakcyjne Banki Spółdzielcze SGB na targach Agro Pomerania

„Rolnicza stolica Pomorza Zachodniego”, to hasło tegorocznych targów zorganizowanych przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Ponad 900 wystawców, 130 tysięcy odwiedzających przez trzy dni - 30. Barzkowickie Targi Rolne Agro Pomerania 2017 to największa tego typu impreza w regionie. Banki Spółdzielcze SGB czynnie wzięły w niej udział. Przedstawiciele z Zachodniopomorskiego aktywnie prezentowali ofertę oraz zapraszali do zdjęć z tłumnie obleganej fotobudki SGB, która okazała się jedną z największych atrakcji całych targów.

Przedstawiciele Banków Spółdzielczych z Pyrzyc, Gryfic, Goleniowa i Wolina tłumnie reprezentowali bankowość spółdzielczą przez wszystkie trzy dni największej wystawy rolniczej w tej części kraju. Wielu z nich spotkało tutaj swoich Klientów, którzy z prawdziwą radością korzystali z jednej z największych atrakcji przygotowanych przez Banki Spółdzielcze SGB – specjalnej fotobudki. Okolicznościowe fotografie opatrzone zostały kolorowymi wzorami nawiązującymi do identyfikacji wizualnej AGRO SGB – szerokiej oferty usług i produktów z sektora rolniczego. Przedstawiciele banków prezentowali zalety finansowania przystosowanego specjalnie do Klientów z obszaru rolniczego – wspominali o możliwości wykorzystania kredytów na sprzęt, rozbudowę gospodarstw, czy ziemię. Klienci w rozmowach indywidualnych z doradcami wielokrotnie podkreślali ekspercką pozycję Banków Spółdzielczych SGB w zakresie finansowania rolnictwa. To właśnie Banki Spółdzielcze SGB jako pierwsze uczestniczyły w dystrybucji środków unijnych i pomocowych. Działając lokalnie, Banki Spółdzielcze, jak nikt inny znają potrzeby i możliwości finansowe rolników. Spotkani w trakcie targów gospodarze zaznaczali, że cieszy ich fakt, iż Banki Spółdzielcze SGB nieustannie doskonalą swoją ofertę, współpracując z rolnikami i wspierając ich nie tylko w zakresie finansów, ale także profesjonalnego doradztwa. Stoisko Banków Spółdzielczych odwiedził także Adam Kraśko, znany i lubiany celebryta z programu telewizyjnego „Rolnik szuka żony”. Obecność Pana Adama wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród klientów Banków Spółdzielczych.


29.08.2017

Najlepsi rolnicy Pomorza i Kujaw nagrodzeni

W Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku odbyło się Dożynkowe Spotkanie Rolników Pomorza i Kujaw w Ciechocinku, w którym licznie uczestniczyli czołowi producenci rolni, przetwórcy oraz przedstawiciele organizacji i instytucji związanych z rolnictwem.

Po raz 9. w ogrodzie Dworku Prezydenta RP spotkali się najlepsi rolnicy, laureaci konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw.


Spotkanie rozpoczęło się mszą św. dziękczynną, po której nastąpiła część oficjalna – podziękowania, życzenia, nagrody dla wyróżniających się gospodarzy i osób działających na rzecz rozwoju wsi. W wydarzeniu brali udział m.in.: Minister, Szef Kancelarii Prezydenta – Pani Halina Szymańska, Wicewojewoda Józef Ramlau, posłowie, samorządowcy, przedstawiciele organizacji rolniczych i wielu innych znamienitych gości. Pan Prezes SGB-Banku SA, Paweł Pyzik wystosował list z podziękowaniami dla rolników Pomorza i Kujaw, który odczytano wszystkim zebranym gościom.Tradycyjnie na spotkaniu poświęcony został wielki bochen chleba, który po uroczystości pojechał wraz wieńcem dożynkowym do Kancelarii Prezydenta RP.

Szczególnym momentem ceremonii było przyznanie nagrody Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, „Złote Polskie Pióro”, przewodniczącemu Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Radziejowie, Panu Waldemarowi Michalakowi z małżonką.


 

W tym roku imprezę uświetniły występy zespołu „Kruszynioki” z Kruszyna na Kujawach pod kierownictwem Ireny Muszyńskiej, zespół z 30-letnią tradycją oraz koncert barytona, Aleksandra Kamedulskiego.

 

W oficjalnych wystąpienia podkreślano, że na radości ze świętowania cieniem kładzie się tragedia osób, który nawałnica zabrała domy, maszyny, zwierzęta gospodarskie, plony. Jak mówiono, generalnie plony w tym roku były dobre. Wielu gospodarzy nie może się niestety z nich cieszyć. Podkreślano ludzką solidarność w obliczu nieszczęścia. Zaznaczono również wsparcie procesowe ze strony Banków Spółdzielczych SGB dla poszkodowanych Klientów.
 

 

 

Święto dziękczynienia za plony jest rokrocznie jednym z najważniejszych momentów w życiu Polskich rolników. Banki Spółdzielcze SGB na terenie całego kraju, będąc aktywnym członkiem lokalnych społeczności, co roku angażują się we wsparcie tego doniosłego wydarzenia.

28.08.2017

Święto Plonów w województwie Wielkopolskim z Bankami Spółdzielczymi SGB

Banki Spółdzielcze SGB wzięły udział w XIX Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynkach Wielkopolskich w Gnieźnie. Jednym z poruszanych tematów oprócz podziękowania za zebrane plony była konieczność likwidacji szkód i odbudowy majątków po tegorocznej nawałnicy, która przeszła m.in. nad Wielkopolską w sierpniu br.

Wielkopolskie obchody dożynkowe odbyły się w niedzielę 27 sierpnia. Udział wzięli w nich przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, powiatowych i duchowieństwa oraz delegacje rolników z całej archidiecezji i Wielkopolski. Głównym punktem obchodów była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem Prymasa Polski Abpa Wojciecha Polaka na Placu św. Wojciecha u stóp dotkniętej kataklizmem katedry gnieźnieńskiej.
 

Abp Polak przyznał, że w tym roku święto dziękczynienia za plony jest naznaczone świeżą pamięcią o dramatycznych wydarzeniach, podczas których Polacy przekonali się o własnej kruchości w starciu z potężnymi siłami natury, z nawałnicą, która – jak dodał, niszczyła nie tylko dachy kościołów i domów, ale olbrzymie połacie lasu, nie oszczędzając również obsianych zbożem pól czy wręcz zebranych już i składowanych w spichlerzach tegorocznych plonów.

Najbardziej pozytywnym przesłaniem wypływającym z tegorocznej homilii dożynkowej jest fakt, że obok zniszczeń nawałnica wyzwoliła też wielkie pokłady ludzkiej solidarności i bezinteresownej pomocy.

W tym roku wojewódzkim obchodom dożynkowym towarzyszyła Wystawa Rolnicza pod hasłem „Tradycja i nowoczesność” zorganizowana głównie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Promowała ona rolnictwo regionu, wskazywała najnowsze trendy, a także możliwości związane z przedsiębiorczością. Wystawę otwierali m.in.: Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Wicemarszałek – Krzysztof Andrzej Grabowski, Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego – Beata Tarczyńska.
 

W kilku miejscach rozstawionych zostało kilkadziesiąt stoisk najróżniejszych firm, instytucji, organizacji oraz osób prywatnych, którzy działają w rolnictwie na wielu szczeblach – od pracy społecznej, poprzez produkcję własną, kończąc na mechanizacji czy unowocześnianiu działalności gospodarstw. Stoisko pokazowo-informacyjne Banków Spółdzielczych SGB reprezentowanych przez Bank Spółdzielczy w Gnieźnie stanowiło jeden z najchętniej odwiedzanych punktów na mapie wystawy.
  
Święto dziękczynienia za plony jest rok rocznie jednym z najważniejszych momentów w życiu Polskich rolników. Banki Spółdzielcze SGB na terenie całego kraju, będąc aktywnym członkiem lokalnych społeczności, co roku angażują się we wsparcie tego doniosłego wydarzenia.
 


11.07.2017

Spotkanie z Dzierżawcami

10 lipca br. w Hotelu Delicjusz w Stęszewie pod Poznaniem, przy wsparciu m.in. Spółdzielczej Grupy Bankowej oraz spółek Faktorzy S.A. i SGB Leasing, odbyło się zgromadzenie Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP. Po standardowym omówieniu i przegłosowaniu tematów bieżących Stowarzyszenia, czas został oddany w ręce partnerów przedsięwzięcia. Poza prezentacjami firm zajmujących się wspomaganiem agrobiznesu od strony – by tak rzec – technicznej, zgromadzeni przedsiębiorcy rolni mogli wysłuchać wystąpienia Dyrektora Departamentu Produktów Bankowych i Procedur SGB-Banku SA, Roberta Tórza, odnośnie oferty Banków Spółdzielczych, szczególnie z zakresu finansowania branży rolniczej. Po prezentacji członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w krótkim konkursie z nagrodami sponsorowanymi przez Poznański Bank Spółdzielczy.

05.07.2017

Gala finałowa XVII edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces”

W dniu 4 lipca 2017 roku w Rezydencji Belweder w Warszawie odbyła się gala finałowa XVII edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces”.

Patronat Honorowy nad XVII edycją konkursu „Sposób na Sukces” sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda, a nad galą finałową konkursu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Krzysztof Jurgiel.

W tegorocznej edycji konkursu Rada Programowa wyłoniła 16 finalistów, w tym 14 laureatów w kategoriach: indywidualnej, rodzinnej, zespołowej, inicjatyw na rzecz rozwoju społeczności lokalnych. Dwa przedsięwzięcia uhonorowano wyróżnieniem.

Przedsięwzięcia wyłonione w XVII edycji konkursu „Sposób na Sukces” stanowią znakomity przykład efektywnego wykorzystywania środków finansowych pozyskiwanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy gości powitała Pani Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta ds. Wsi i Rolnictwa, która wręczyła nagrodzonym imienne listy gratulacyjne od Prezydenta. W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi gości powitał Pan Jacek Bogucki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konkurs pokazuje pozytywne przykłady poszukiwania nowych możliwości, nowych źródeł dochodów na obszarach wiejskich, oddając jednocześnie rzeczywisty obraz polskiej wsi – podkreślił Sekretarz Stanu, Pan Jacek Bogucki, składając gratulacje laureatom.

Pan Jacek Węsierski, Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w swoim wystąpieniu podziękował współorganizatorom, sponsorom i partnerom konkursu za wsparcie merytoryczne i organizacyjne oraz zadeklarował, że inicjatywa, jaką jest konkurs „Sposób na Sukces”, będzie kontynuowana.

Wśród sponsorów wydarzenia znalazła się również Spółdzielcza Grupa Bankowa. Każdy z laureatów i wyróżnionych otrzymał ufundowany przez SGB pakiet upominków reklamowych sygnowanych marką AGRO SGB.03.07.2017

Banki Spółdzielcze SGB i Mateusz Damięcki górskim szlakiem w walce z rakiem

Spółdzielcza Grupa Bankowa miała przyjemność wesprzeć tegoroczną odsłonę akcji OnkoRejs Granicami Polski jako partner marszu drużyny kierowanej przez aktora Mateusza Damięckiego.

Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie od dwóch lat w nietuzinkowy sposób kieruje uwagę opinii publicznej na problemy związane z powszechnym postrzeganiem chorób nowotworowych. Poprzez organizację wymagających wypraw turystycznych dla ludzi dotkniętych rakiem – początkowo na morzu, następnie również po górskich szlakach – stara się zmienić pogląd wyłączający takie osoby z czynnego uczestnictwa w życiu publicznym, przypominając zarazem, że nowotwór nie musi oznaczać dla nich końca świata. Akcje Fundacji uzewnętrzniają zatem niezwykłą siłę tkwiącą w ludziach chorych onkologicznie. Dzięki dużej determinacji uczestnicy OnkoRejsów z sukcesem (i – co ważne – niegasnącym uśmiechem) stawiają czoła trudnym warunkom na trasie, co nierzadko umacnia ich w przekonaniu, że w dalszej kolejności przekują tę siłę w zwalczenie choroby.

źródło: facebook.com/OnkoRejs
W tym roku zorganizowano 18 tras pieszych po około 100 km. Każda z nich była pokonywana przez grupy około dziesięcioosobowe, działające pod opieką koordynatorów. Jedną z grup, której w okresie 25 czerwca – 1 lipca przyszło stawić czoła trudnemu odcinkowi Ustrzyki Górne – Barwinek, przewodził aktor Mateusz Damięcki. To właśnie tej drużynie niezbędnego wsparcia finansowego udzieliła Spółdzielcza Grupa Bankowa, przy okazji wyposażając uczestników w pomocne akcesoria sygnowane marką AGRO SGB. Jeszcze przed wyprawą tak aktor opisywał przygotowania na swoim profilu na portalu społecznościowym: Idziemy, żeby pokazać, że rak to nie wyrok śmierci i że jedyne ograniczenia, jakie istnieją, oraz strach, rodzą się w naszej głowie. Ale również i tam można je przezwyciężyć. (...) Dzięki wspaniałym ludziom dobrej woli możemy z dziewczynami przejść te trasę bez ciężaru na plecach. (...) Dzięki pomocy SGB udało się zapewnić uczestnikom naszej trasy fachowe wsparcie logistyczne – busa, który będzie zawsze blisko nas. Nasze dziewczyny – które już w swoim życiu naprawdę powalczyły – będą mogły teraz trochę odsapnąć.

źródło: facebook.com/Mateusz-Damiecki-233407416725787/
Po ukończeniu w ciągu 6 dni 132 km trasy członkowie drużyny Mateusza z satysfakcją wspominali pokonywanie śliskich podejść i błotnistych zejść, wysokich traw i mokradeł, ale też podziwianie pięknych leśnych ścieżek i widoków, które zachwycają i zostają na długo w pamięci. Daliśmy z siebie wszystko, każdy z nas stoczył walkę ze swoimi słabościami i wiele nauczył się od współtowarzyszy. Integracji sprzyjały wspólne noclegi w niezwykłych miejscach (…). Jesteśmy naładowani pozytywną energią, z którą ruszamy dalej do swoich spraw, ale już wiemy że za rok idziemy ponownie – ogłaszali na profilu fundacji.

Spółdzielcza Grupa Bankowa z dumą śledziła zmagania dzielnych wędrowców ciesząc się z możliwości udzielenia im wsparcia w tak szczytnym celu.

źródło: facebook.com/Mateusz-Damiecki-233407416725787/

03.07.2017

Spółdzielcza Grupa Bankowa na AGRO-TECH 2017 w Minikowie

Banki Spółdzielcze SGB wzięły udział w XL edycji Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH 2017, które odbyły się w dniach 1-2 lipca br. na terenie obiektu Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Międzynarodowe Targi AGRO-TECH są istotnym wydarzeniem w całorocznym programie wystaw rolniczych w Polsce. Jest to przede wszystkim specjalistyczna i wielotematyczna wystawa kierowana do ekspertów branży oraz producentów rolnych, gdzie każdy rolnik znajdzie najnowsze oraz najlepsze rozwiązanie dla swojego gospodarstwa. Ponadto jest to największa organizowana wystawa rolnicza w północno-zachodniej części Polski.

Przygotowane stoisko SGB doskonale wyróżniało się na tle innych uczestników targów i w pełnej mierze odzwierciedlało sektor AGRO, przyciągając uwagę odwiedzających. Na stoisku odbywały się w szczególności konsultacje oraz działania promocyjne Spółdzielczej Grupy Bankowej.

Uczestnictwo Banków Spółdzielczych SGB w wydarzeniu wpisuje się w konsekwentne działania zmierzające do kreowania pozytywnego wizerunku Grupy wśród głównych odbiorców segmentu AGRO – rolników.Corocznie udział w Targach AGRO-TECH w Minikowie bierze ponad 450 wystawców i ponad 35 tys. zwiedzających. Specjalizacją targów AGRO-TECH jest głównie technika rolnicza, która zajmuje około 75% powierzchni wystawienniczej, która w całości obejmuje 12 ha. Wystawie maszyn rolniczych towarzyszyła również Regionalna Wystawa Zwierząt hodowlanych. Warto dodać, iż Międzynarodowe Targi AGRO-TECH zdobyły tytuł Targowego Lidera wśród imprez targowych aż siedem razy.

W programie tegorocznej edycji targów znalazły się m.in.:
• profesjonalne pokazy pracy maszyn i ciągników rolniczych;
• unikalna w skali kraju kolekcja ponad 200 odmian roślin uprawnych;
• wystawa zwierząt hodowlanych wraz z aukcją;
• Dzień Pola w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian Chrząstowie;
• konkursy: Innowacyjny Produkt, Agroliga, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne;
• zintegrowane stoisko informacyjne MRiRW z udziałem podległych agencji rolnych: ARiMR, ANR, ARR, KRUS;
• profesjonalne doradztwo.

26.06.2017

SGB na Ursus Demo Tour 2017 w Wiciu k. Łowicza

Tym razem wraz z Ursusem Spółdzielcza Grupa Bankowa zawitała do miejscowości Wicie, znajdującej się koło Łowicza. Po raz kolejny uczestnicy DemoTour mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez Ursus. Poza standardowym juz pokazem możliwości maszyn rolniczych z oferty producenta (tym razem były to ciągniki o mocy od 50 km zaprzężone w maszyny do zbioru sianokiszonki, czyli: zgrabiarkę, prasę, owijarkę i maszyny do jej transportu), panowie mogli sprawdzić się w takich dyscyplinach jak przeciąganie liny, zmiana koła na czas czy przewalanie opony - rzecz jasna - ciągnika. Dzieci również nie miały prawa narzekać na niedosyt rozrywek. Pewnym zaskoczeniem był też występ młodzieżowej orkiestry dętej.

Na stoisku Spółdzielczej Grupy Bankowej uczestnicy imprezy nie tylko zażywali relaksu na leżakach, ale też z dużym zainteresowaniem czerpali informacje na temat oferty finansowania agrobiznesu przez SGB.

To oczywiście nie koniec trasy DemoTour. Wykaz zbliżających się pokazów na stronie www.demotour.pl.


12.06.2017

SGB w kampanii „Nowoczesne i odpowiedzialne rolnictwo”

Ruszyła 11. edycja największej ogólnopolskiej kampanii dedykowanej branży rolniczej „Nowoczesne i odpowiedzialne rolnictwo”. Jak co roku, grupa Mediaplanet ze wsparciem wielu ekspertów i instytucji z branży rolniczej przygotowała obszerny raport edukacyjno-informacyjny na temat rozwiązań dla sektora rolniczego.Misją kampanii jest zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań dla gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw rolno-spożywczych, a także poruszenie najważniejszych zagadnień z punktu widzenia polskiego rolnika.

Główne obszary tematyczne wydania:
 • Rolnictwo – jedna z głównych gałęzi przemysłu
 • Instrumenty finansowe zapewniające rozwój gospodarstwa rolnego
 • Agrotechnika - nowoczesny sprzęt rolniczy i jego wpływ na podniesienie wydajności gospodarstwa
 • Innowacyjne rozwiązania dla sektora rolniczego
 • Ochrona i odpowiednie żywienie zwierząt gospodarskich
 • Bezpieczne nawożenie
 • Ochrona roślin – niezbędna dla zapewnienia zdrowego pożywienia
Spółdzielcza Grupa Bankowa, jako partner akcji, również służy wsparciem eksperckim, czego przykładem jest artykuł na portalu kampanii dotyczący finansowania fabrycznego maszyn rolniczych.

05.06.2017

Kolejne odsłony URSUS Demo Tour 2017 z udziałem SGB

Banki Spółdzielcze SGB wraz z Concordią Ubezpieczenia były obecne na kolejnych wydarzeniach w ramach tegorocznej edycji imprez URSUS Demo Tour. Na atrakcyjnym stoisku SGB mieszkańcy gmin mogli odpocząć na wygodnych leżakach, otrzymać upominek oraz skorzystać ze specjalistycznych porad przedstawicieli Banków Spółdzielczych.
21 maja byliśmy w Zakrzewie, na pokazie połączonym z obchodami 60-ciolecia firmy Rolmot. Wyjątkową atrakcją okazał się wyścig legendarnych trzydziestek.4 czerwca odwiedziliśmy Żerniki w województwie wielkopolskim, przy nowo otwartym punkcie sprzedaży. Wszyscy goście mieli okazję przyjrzeć się maszynom rolniczym podczas pracy, wziąć udział w konkursach i dobrze zjeść.Wykaz zbliżających się pokazów na stronie www.demotour.pl.

15.05.2017

SGB na Ursus Demo Tour 2017

Rozpoczął się cykl pokazów ciągników i maszyn rolniczych Ursus Demo Tour. Podczas odbywających się przez całe lato pokazów polowych będzie można zobaczyć jak produkowane przez Ursus S.A. ciągniki i maszyny rolnicze zachowują się podczas prac polowych. Demo Tour daje także każemu możliwość samodzielnego „popracowania” na prezentowanym sprzęcie.

Pierwsze spotkanie odbyło się 14 maja w miejscowości Starczówek w województwie dolnośląskim.

Pokazy polowe są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej www.demotour.pl

 


 

 
28.03.2017

Ubankowiony rolnik – ranking „Bank Najlepszy dla Rolnika” 2017

Agencja Martin&Jacob opublikowała wyniki drugiej edycji rankingu „Bank Najlepszy dla Rolnika”. Badanie przeprowadzono w styczniu br. wśród 1200 rolników wykorzystujących produkty bankowe na potrzeby własnych gospodarstw. Zrealizowano je metodą ilościową, techniką CAWI. Ocenie poddano 12 banków, które posiadają w swej ofercie produkty dedykowane rolnikom. Z pierwotnego zbioru 5000 ankiet zebranych w panelu internetowym, reprezentatywnym ze względu na kategorię wielkości gospodarstwa oraz lokalizację w przestrzeni kraju, losowo dobrano 12 stuosobowych grup rolników, wskazujących 1 z 12 ocenianych banków, jako swój bank główny. Ranking, opiera się na ocenach wystawionych w obrębie tych grup.


Tegoroczny ranking jest bardziej szczegółowy aniżeli w roku ubiegłym, w którym wszystkie Banki Spółdzielcze oceniano łącznie. Choć banki spółdzielcze, z racji swojego doświadczenia w branży AGRO, cieszą się dużym zaufaniem wśród rolników, to należy mieć na uwadze, iż są to jednak odrębne podmioty. W związku z tym, w tegorocznym rankingu podane są osobno oceny wyliczone dla kluczowych grup zrzeszających Banki Spółdzielcze: SGB Spółdzielczej Grupy Bankowej oraz Grupy BPS.


Do pierwszej trójki rankingu „Bank Najlepszy dla Rolnika” 2017 wchodzą:
 1. BGŻ PNB Paribas
 2. SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa
 3. Grupa BPS
Tak samo jak w roku poprzednim, badani rolnicy oceniali wybrane banki w zakresie 26 cech tworzących 4 wymiary ewaluacji. Pierwszy oceniany obszar dotyczył oferty bankowej, w której skład wchodziły takie elementy jak:
 • dostępność kredytów preferencyjnych;
 • liczba produktów bankowych (kredyty, lokaty);
 • maksymalna wysokość kredytów;
 • warunki spłaty kredytów;
 • czasochłonność rozpatrywania wniosków kredytowych;
 • wymagane zabezpieczenia;
 • wysokość oprocentowania;
 • wysokość prowizji i opłat;
 • możliwość darmowego wypłacania ze wszystkich bankomatów;
 • możliwość realizowania przelewów przez Internet;
 • wsparcie banku w znalezieniu partnerów biznesowych/kontrahentów.
W tym rankingu, pierwsze trzy miejsca zajęły:
 1. BGŻ BNP Paribas
 2. Bank Zachodni WBK
 3. mBank
Drugi oceniany obszar dotyczył jakości obsługi i takich jej elementów jak:
 • kompetencje bankowe doradców;
 • dyskrecja obsługi;
 • wiedza rolnicza doradców bankowych;
 • szybkość obsługi;
 • indywidualne podejście do klienta (obsługa dostosowana do potrzeb);
 • prosta i zrozumiała komunikacja;
 • dostępność informacji o ofercie banku.
W tym obszarze, najwyżej ocenione zostały:
 1. BGŻ BNP Paribas
 2. SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa
 3. BPS Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
Trzeci czynnik, jaki został poddany ocenie, to warunki lokalowe, zatem:
 • dostępność/liczba placówek banku;
 • liczba miejsc parkingowych dla klientów;
 • odległość placówek bankowych od miejsc zamieszkania;
 • obecność stanowisk do obsługi segmentu AGRO.
W tej kategorii, wśród najwyżej ocenionych znalazły się:
 1. SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa
 2. BGŻ BNP Paribas
 3. Bank Zachodni WBK
Ostatnim ocenianym obszarem była opinia o banku (image), w skład którego wchodziły następujące elementy:
 • bogate doświadczenie banku przy obsłudze klientów z branży AGRO;
 • zaufanie do banku i znajomość branży AGRO przez doradców bankowych;
 • długa tradycja banku związana z branżą AGRO.
Najwyżej ocenione zostały:
 1. BGŻ BNP Paribas
 2. SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa
 3. BPS Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
Banki mocno związane z sektorem rolnym, tak samo jak w roku poprzednim, są oceniane najwyżej. Reasumując, tegoroczny ranking „Bank Najlepszy dla Rolnika”, aż w trzech obszarach z czterech, SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa znalazła się w pierwszej trójce. Świadczy to o zachowaniu wypracowanej przez lata przewagi, jaką SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa posiada nad innymi bankami w rozumieniu potrzeb biznesu rolnego. Warto na koniec podkreślić, iż w kategorii warunków lokalowych, SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa jest liderem.

21.03.2017

SGB na targach AGROTECH w Kielcach

Za nami kolejna edycja największych w Polsce międzynarodowych targów techniki rolniczej, AGROTECH.


Wydarzenie odbyło się w dniach 17-19 marca 2017 roku na terenie obiektu TARGI KIELCE S.A.


Impreza została uroczyście otwarta przez Ministra Rolnictwa, Krzysztofa Jurgiela, który był również szczególnym gościem na wspólnej wystawie zorganizowanej przez Spółdzielczą Grupę Bankową oraz naszego partnera, firmę URSUS.W tegorocznej imprezie wzięło udział ponad 700 firm z 17 krajów świata, wystawionych w 11 halach na rekordowo dużej powierzchni o wielkości ponad 63 tys. metrów kwadratowych.


Udział Banków Spółdzielczych SGB w największych targach spośród wszystkich branż gospodarki organizowanych w halach, z pewnością pozytywnie wpłynął na wizerunek całego zrzeszenia, o czym może świadczyć ogromne zainteresowanie stoiskiem przygotowanym przez SGB-Bank S.A. wśród zwiedzających. W ciągu trzech dni targi odwiedziło ponad 71 tysięcy osób, co oznacza, iż jest to ulubione miejsce polskich rolników.


SGB-Bank S.A. wraz z Partnerami - Concordia, Faktorzy S.A. oraz SGB Leasing - bardzo serdecznie dziękuje Bankom Spółdzielczym za czynny udział w XXIII edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH.

21.03.2017

Wybrano Wielkopolskich Rolników Roku 2016

Banki Spółdzielcze SGB po raz kolejny wsparły organizację Gali Wielkopolski Rolnik Roku, która odbyła się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.


Podczas imprezy cała dwudziestka nominowanych odebrała serdeczne gratulacje oraz upominki od Spółdzielczej Grupy Bankowej w imieniu Wiceprezesa Zarządu SGB-Banku SA, Ziemowita Stempina.Następnie wyczytano nazwiska dziesięciu laureatów, uhonorowanych statuetkami Siewcy oraz nagrodami pieniężnymi.


W gronie laureatów znaleźli się klienci Banków Spółdzielczych SGB. Raz jeszcze wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.Organizatorem konkursu Wielkopolski Rolnik Roku jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
 

19.12.2016

Konkurs „Młody Agro -Przedsiębiorca” skierowany do słuchaczy szkół rolniczych w całej Polsce dobiegł końca.

Przedsięwzięcie miało na celu przeciwdziałanie trendom wyludniania polskich obszarów wiejskich i migrowania do dużych ośrodków miejskich. Tematem konkursu było „Nowoczesne gospodarstwo rolne”. Słuchacze szkół rolniczych  w 5-osobowych zespołach mieli za zadanie przygotować multimedialną prezentację na powyższy temat. Każdy zespół pracował pod okiem nauczyciela - koordynatora. Projektowane gospodarstwo musiało spełniać kryteria dochodowości, innowacyjności i bezpieczeństwa. Sposród killkudzieśiecu nadesłanych prac, komisja konkursowa w skład której weszli: przedstawiciele Fundacji Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA, Concordia Ubezpieczenia, Banków Spółdzielczych SGB oraz przedstawiciel Agencji Restukturyzacji i Mdernizacji Rolnictwa, wyłoniła 3 zwycięzców oraz przyznała 5 wyróżnień. Komisja oceniała przede wszystkim przedsiębiorcze myślenie, innowacyjność oraz umiejętność zastosowania instrumentów wsparcia finansowego.Wszyscy laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne.
- Poprzez ten konkurs chcieliśmy zwrócić uwagę na perspektywy i potencjał tkwiący w naszym rolnictwie. Młodzi ludzie, którzy tak licznie i profesjonalnie zaangażowali się w ten „przedsiębiorczy” projekt, stanowią dowód na to, że tak właśnie jest. Polska wieś to atrakcyjne miejsce nie tylko do mieszkania, ale również rozwojowej i godnej pracy – wyjaśnił Jacek Smolarek, Prezes Concordii Ubezpieczenia. Robert Tórz p.o. Dyrektora Departamentu Produktów Bankowych i Procedur z SGB podkreślił, że istotnym aspektem dla Banków Spółdzielczych SGB jest propagowanie wśród młodzieży z terenów wiejskich aktywnego i przedsiębiorczego podejścia do prowadzenia własnego agrobiznesu. - Uczestnicy projektu, którzy wcielili się w rolę właścicieli gospodarstw rolnych często podkreślali, że jesteśmy dla nich partnerem, który nie tylko zajmuje się obsługą finansów, ale również podpowiada im rozwiązania ułatwiające rozwijanie działalności rolniczej. Co naturalnie bardzo nas cieszy.

 Honorowy patronat nad Konkursem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Edukacji Narodowej, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz Agencja Rynku Rolnego (ARR).

Wśród laureatów konkursu „Młody Agro-Przedsiębiorca” znaleźli się uczniowie:

1 miejsce Zespół Szkoł Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie
2 miejsce Zespół Szkoł Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu
3 miejsce Zespół Szkoł Centrum Kształcenia Rolniczego w Namysłowie

 

Wyróżnienia trafiły do:

Zespół Szkoł Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie
Zespół Szkoł Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce
Zespół Szkoł Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie
Zespół Szkoł Centrum Kształcenia Rolniczego w Brześciu( Wojciechowski, Kubiak, Pogodziński, Zyglewski)
Zespół Szkoł Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie

 Laureatom serdecznie gratulujemy!

Ponizej link do filmu z relacją z uroczystosci wreczenia nagród Laureatom, jak miała miejsce 19 grudnia w Poznaniu
https://youtu.be/VfY5Khj4WNc

12.12.2016

Banki Spółdzielcze SGB po raz kolejny zaprosiły swoich klientów na warsztaty VAT.

Banki Spółdzielcze SGB jako ekspert w finansowaniu agrobiznesu, doskonale rozumieją potrzebę pozyskiwania aktualnej wiedzy swoich klientów, zwłaszcza z obszaru finansów. Stąd też bardzo kibicujemy takim przedsięwzięciom jak warsztaty poświęcone tematyce opodatkowania działalności rolniczej. Nie mogło więc nas zabraknąć na seminariach VAT organizowanych przez redakcję miesięcznika Top Agrar Polska. W tegorocznej edycji odwiedziliśmy Leszno, Barzkowice oraz Inowrocław.  Seminaria cieszyły się dużym zainteresowaniem rolników – frekwencja uczestników przekroczyła nasze oczekiwania. Tak duże zainteresowanie seminariami poświęconymi VAT pokazuje, że ten temat wciąż interesuje rolników. Z kolei wysoki poziom merytoryczny warsztatów gwarantował doswiadczony prelegent – Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.

Podczas warsztatów w Inowrocławiu miała miejsce mała uroczystość - przedstawiciele Banków SGB wspólnie z Redaktorem Naczelnym Top Agrar Polska Karolem Bujoczkiem wręczyli nagrody laureatom konkursu na najciekawszą pracę magisterską poświęconą tematyce rolniczej. Partnerem konkursu organizowanego przez miesięcznik Top Agrar Polska były Banki Spółdzielcze SGB. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy.

22.11.2016

Banki SGB na konferencji na Stadionie Narodowym

Ponad 1000 rolników przybyło na stadion PGE Narodowy, gdzie 22 listopada odbyła się IV edycja ogólnopolskiej konferencji "Farmera" przeznaczonej dla rolników - „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” oraz konferencja "Sady i ogrody". Otwarcia konferencji dokonał Minister Rolnictwa i rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

Tegoroczna edycja była szczególna z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na wspomnianą wcześniej frekwencję, ale także dlatego że w tym roku miesięcznik „Farmer” obchodzi roku 85-lecie istnienia na rynku wydawniczym. Tegoroczne IV wydanie konferencji jest szczególne, również dlatego że po raz pierwszy zorganizowana została równoległa do agrotechniki sesja poświęconą produkcji zwierzęcej. Podczas dyskusji o finansach nie mogło zabraknąć przedstawicieli sektora bankowego, który reprezentowała Spółdzielcza Grupa Bankowa. Anna Kaczmarek, Prezes Zarządu Piastowskiego Banku Spółdzielczego w Janikowie podczas wystąpienia podkreśliła konieczność bliskiej współpracy z rolnikami, brania pod uwagę specyfiki ich działalności i dopasowanie się do potrzeb rolnictwa. Jak przekonywała, SGB robi to od lat, dzięki czemu jest jednym z liderów rynku agro.
Podczas konferencji "Saduy i ogrody" SGB reprezentowała Izabella Makuch, Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Warce. 

Wszystkich uczestników konferencji  „Narodowe wyzwania w rolnictwie” oraz „Sady i ogrody” zaprosilismy do naszej kawiarenki Ekspert Cafe, w której serwowaliśmy pyszną kawę a nasi eksperci byli do dyspozycji uczestników wydarzenia, udzielając odpowiedzi na pytania i wyjaśniając wątpliwości dotyczące obszarów finansowania agrobiznesu. Nasi eksperci służyli swoją wiedzą i doświadczeniem w nastepujacych kwestiach: 

PROW 2014 – 2020 możliwości pozyskania środków finansowych na prowadzenie działalności pozarolniczej 
Bolesław Pieczyński, Główny Specjalista z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu

PROW 2014 – 2020 możliwości pozyskania środków finansowych na prowadzenie działalności rolniczej i rozwój gospodarstwa rolnego 
Ireneusz Gradka, Główny Specjalista z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu

Produkcja żywności przez rolników oraz możliwości wprowadzania jej do obrotu rynkowego. Formy działalności, wymagania prawne oraz wymagania sanitarno- weterynaryjne
Barbara Sałata, Główny Specjalista z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu

Opodatkowanie działalności rolniczej. Podatek VAT w rolnictwie
Michał Kałuża,  Prezes Zarządu Centrum Finansowo Doradczego FINexpert Sp. z o.o.

Narzędzia  służące  finansowaniu  agrobiznesu
Tadeusz Matuszewski, Kierownik Biura Produktów i Programów dla Firm i Rolnictwa, SGB-Bank SA

22.11.2016

Nagroda „Innowacyjny produkt dla rolnictwa” dla karty AGRO SGB wraz z Programem Rabatowym RABAT AGRO SGBNagrodę w imieniu Spółdzielczej Grupy Bankowej odebrał Wiceprezes Zarządu SGB-Banku SA Ziemowit Stempin podczas uroczystej gali, która odbyła się 25 listopada w Warszawie.
Głównym celem konkursu „Innowacyjny produkt dla rolnictwa” jest docenienie i promowanie nowych produktów przeznaczonych dla rolnictwa, które dzięki innowacyjności pozwalają pokonać rolnictwu wiele wyzwań. To dzięki tym rozwiązaniom rolnicy mają szansę wprowadzać do swoich gospodarstw nowe technologie pozwalające zwiększać efektywność produkcji na każdym z jej etapów, ale także usprawniać codzienną pracę w gospodarstwie. Dzięki innowacjom rolnicy osiągają lepsze efekty swojej pracy, mogą ograniczyć koszty, co finalnie przekłada się na zysk i satysfakcję z wykonywanej pracy.

W tegorocznej edycji pojawiła się nowa kategoria: finanse i ubezpieczenia. To zagadnienia nierozerwalnie związane z rolnictwem i mające kluczowy wpływ na jego rentowność. Ostatnie lata pokazały, że narzędzia finansowe i ubezpieczeniowe też muszą ewoluować i być innowacyjne. Do konkursu zgłoszonych zostało wiele ciekawych rozwiązań. Tym bardziej jesteśmy dumni, że w Kapituła Konkursu podjęła decyzję, że na wyróżnienie zasługuje produkt oferowany przez Banki Spółdzielcze SGB: karta AGRO SGB z Programem Rabatowym RABAT AGRO SGB.


28.10.2016

III Forum Rolnicze w Bydgoszczy juz za nami...

Ponad 500 rolników spotkało się 28 października w Bydgoskim Centrum Wystawienniczo – Targowym na III Forum Rolniczym organizowanym przez "Gazetę Pomorską". Na branżowe spotkanie złożyło się kilka paneli dyskusyjnych, w tym panel przygotowany przez Banki Spółdzielcze SGB „Banki Spółdzielcze SGB ekspertem w obszarze finansowania agrobiznesu ” oraz debata z wiceministra Ryszarda Zarudzkiego oraz byłych szefów tego resortu oraz dyrektor regionalnego oddziału ARiMR. Rolnicy pytali m.in.o ubezpieczenia, na dopłaty do których w ostatnich tygodniach zabrakło pieniędzy, o program Leader czy modernizację gospodarstw oraz CETA.
Podczas gali nagrodzeni zostali najlepsi sołtysi, rolnicy i grupy producenckie – zwycięzcy w plebiscytach Gazety Pomorskiej. Banki Spółdzielcze SGB ufundowały dla wszystkich laureatów upominki.
Uczestników Forum zaprosiliśmy do udziału w panelu SGB. Będąc naturalnym partnerem rolników, chcemy nie tylko zajmować się obsługą finansową naszych klientów ale także podpowiadać im rozwiązania ułatwiające rozwijanie agrobiznesu.Tematem panelu SGB były możliwości pozyskania środków finansowych w ramach PROW 2014-2020 na prowadzenie działalności rolniczej i pozarolniczej oraz kwestie dotyczące produkcję żywności przez rolników oraz możliwości wprowadzania jej do obrotu rynkowego. Poruszyliśmy również tematykę opodatkowania działalności rolniczej, z naciskiem na problem podatku VAT w rolnictwie. Do udziału w III Forum Rolniczym zaprosiliśmy ekspertów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem :
1. Bolesław Pieczyński, Główny Specjalista z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, opowie o możliwości pozyskania środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na prowadzenie działalności pozarolniczej
2. Ireneusz Gradka, Główny Specjalista z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, przedstawi możliwości pozyskania środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na prowadzenie działalności rolniczej i rozwój gospodarstwa rolnego
3. Barbara Sałata, Główny Specjalista z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, przybliży zagadnienia dotyczące produkcji żywności przez rolników oraz możliwości wprowadzania jej do obrotu rynkowego. Omówione zostaną w szczególności formy działalności, wymagania prawne oraz wymagania            sanitarno- weterynaryjne.
4. Michał Kałuża,  Prezes Zarządu Centrum Finansowo Doradczego FINexpert Sp. z o.o. jest ekspertem z obszaru opodatkowania rolnictwa. Poprosiliśmy aby podczas naszego Panelu skupił się na temacie podatku VAT w rolnictwie.


Wszystkich uczestników Forum zaprosiliśmy do naszej kawiarenki SGB Ekspert Cafe, w której serwowaliśmy pyszną kawę i gdzie nasi eksperci byli do ich dyspozycji, udzielając odpowiedzi na pytania i wyjaśniając wątpliwości dotyczące zagadnień prezentowanych podczas Panelu SGB. 
27.10.2016

Złoty Laur Biznesu 2016 dla Spółdzielczej Grupy Bankowej

Banki Spółdzielcze SGB zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Złoty Laur Biznesu przyznawaną przez Kapitułę Konkursu, którego organizatorem jest Grupa ZPR Media, wydawca m.in dziennika Super Express. Złoty Laur Biznesu, to kolejna po Godle Teraz Polska nagroda, którą otrzymalismy za działania strategiczne skierowane do sektora klientów AGRO, w szczególnosci zaś za kartę AGRO, wydawaną we współpracy z MasterCard, oraz autorski program RABAT AGRO SGB.  Nagrodę, z rąk Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryszarda Zarudzkiego odebrał Wiceprezes Zarządu SGB-Banku SA Ziemowit Stempin. 

fot. Super Express
fot. J.A. Baczewski

03.10.2016

Wspieramy akcję przeciwdziałania ASF

Wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą oraz Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym włączylismy się do akcji przeciwdziałania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Wspieramy cykl spotkań szkoleniowych organizowanych przez WIR, których celem jest diagnoza zagrożenia wynikającego z migracji ognisk choroby od wschodu ku centrum Polski, ocena skuteczności działań zapobiegawczych i przygotowania służb weterynaryjnych na wypadek dotarcia wirusa ASF do Wielkopolski oraz przedstawienie działań zmierzających do złagodzenia ekonomicznych skutków epidemii, jakie odczuwają hodowcy trzody chlewnej. Zapraszamy hodowców trzody chlewnej do udziału w szkoleniach, które odywac będą się na terenie województwa w nadchodzących tygodniach. wiecej informacji o inicjatywie na stronie www.wir.org.pl
 

Harmonogram szkoleń ASF

30.09.2016

Wystartował konkurs Młody Agro-Przedsiębiorca

Przedsięwzięcie realizowane jest na podstawie współpracy Concordii Ubezpieczenia, Banków Spółdzielczych SGB i Fundacji Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA. Skierowane jest ono do słuchaczy szkół rolniczych w całej Polsce. Celem inicjatywy jest przeciwdziałanie trendom wyludniania polskich obszarów wiejskich i migrowania do dużych ośrodków miejskich. Istotnym aspektem projektu jest propagowanie wśród młodzieży z terenów wiejskich, aktywnego, przedsiębiorczego podejścia do prowadzenia własnego agrobiznesu. Chcielibyśmy żeby przyszli właściciele gospodarstw rolnych postrzegali SGB jako partnera, który nie tylko zajmuje się obsługą ich finansów, ale również podpowiada rozwiązania ułatwiające rozwijanie działalności rolniczej.

Tematem konkursu jest „Nowoczesne gospodarstwo rolne”. Słuchacze szkół rolniczych  w 5-osobowych zespołach mają za zadanie przygotować multimedialną prezentację na powyższy temat. Każdy zespół będzie pracował pod okiem nauczyciela - koordynatora. Projektowane gospodarstwo ma spełniać kryteria dochodowości, innowacyjności i bezpieczeństwa. Konkurs potrwa do 31.12 br.  Komisja konkursowa będzie oceniała przedsiębiorcze myślenie oraz umiejętność zastosowania instrumentów wsparcia finansowego na zdynamizowanie działalności. Wyróżnione zostaną te prace, których autorzy przewidzą i możliwie zminimalizują ryzyka związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Dla trzech laureatów konkursu i pięciu wyróżnionych prac przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne. Trafią one zarówno do samych uczestników zwycięskich zespołów, jak i do nauczycieli - koordynatorów, a także szkół.

Do udziału w konkursie „Młody Agro-Przedsiębiorca” zaproszona została młodzież ze szkół średnich o profilu rolniczym z całego kraju. Zaproszenia do udziału w konkursie w imieniu SGB i Concordii wysłała Fundacja.

Honorowy patronat nad konkursem objęły następujące instytucje:

 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Ministerstwo Eduklacji Narodowej
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa
 • Agencja Nieruchomości Rolnych
 • Agencja Rynku Rolnego

Regulamin konkursu Młody-AGRO Przedsiębiorca

          

 

10.09.2016

150 lat Kół Gospodyń Wiejskich. Obchody Jubileuszu w Licheniu.

Już po raz szósty do Lichenia zjechały panie z całej Polski, by w atmosferze wspólnej zabawy podsumować swoje aktywne działania na obszarach wiejskich. Tegoroczny zjazd okazał się jednak o tyle wyjątkowy, że połączony był z celebracją jubileuszu 150-lecia funkcjonowania kół włościanek na ziemiach polskich. Z tej okazji organizatorzy wraz z partnerami przygotowali szereg szczególnych atrakcji dla wszystkich odwiedzających w sobotę, 10 września, licheńską plażę. Poza konkursem lokalnych zespołów folklorystycznych, publiczność miała okazję podziwiać m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” oraz pokaz unikatowej kolekcji mody „150 lat gospodyń” autorstwa Zuzanny Misiaczyk-Zarajczyk. Ponadto dokonano uroczystego rozstrzygnięcia konkursu „Kobiety na start”, w którym SGB, jako jeden ze sponsorów akcji, nie tylko ufundowała nagrody dla ścisłych laureatów, ale i – w ramach niespodzianki – przygotowała upominki dla wszystkich finalistów całorocznych zmagań. W uroczystym wręczeniu nagród grupę SGB reprezentowała Danuta Trzmielewska, Ekspert ds. Rozwoju Programów Dla Rolnictwa z SGB-Banku S.A.

Spółdzielcza Grupa Bankowa, jako partner imprezy, oddała do dyspozycji uczestników festynu obszerne stoisko z dużą ilością specjalnie zorganizowanych rozrywek. Goście Banków Spółdzielczych mogli nie tylko odpocząć na wygodnych leżakach w naszej strefie relaksu, ale też zrobić sobie dowcipne pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, a nawet nasycić głód porcją pysznego gulaszu przygotowywanego podczas imprezy na olbrzymiej patelni. Prowadzeniem „spółdzielczego” cyklu imprezy zajął się Piotr Cyrwus, popularny aktor znany choćby z roli w serialu „Klan”. Za pośrednictwem przeprowadzonego przez niego wywiadu z obecnymi na imprezie reprezentantkami zarządów Banków Spółdzielczych, uczestnicy mogli dokładnie zapoznać się ze specyfiką bankowości spółdzielczej.

 Informacji na temat działań i oferty Spółdzielczej Grupy Bankowej udzielały:

 • Anna Kaczmarek (Prezes Zarządu) i Aleksandra Weber (Wiceprezes Zarządu) z Piastowskiego Banku Spółdzielczego w Janikowie,
 • Halina Banaszak (Prezes Zarządu), Maria Ejma (Wiceprezes Zarządu) i Barbara Grzesiak (Wiceprezes Zarządu) z Banku Spółdzielczego w Ślesinie,
 • Anna Drozdek, Zastępca Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Ustce,
 • Katarzyna Holec, Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią,
 • Danuta Trzmielewska, Ekspert ds. Rozwoju Programów Dla Rolnictwa w SGB-Banku S.A.

Najuważniejsi słuchacze mieli następnie okazję wykazać się zdobytą wiedzą podczas serii krótkich quizów z nagrodami, odpowiadając na pytania zadawane przez Pana Piotra. Dobre humory udzielały się w tym czasie wszystkim licznie zgromadzonym na obszarze stoiska SGB. Zwieńczeniem całego dnia był zaś koncert gwiazdy wieczoru, Eleni.27.08.2016

Dożynkowe spotkanie rolników Pomorza i Kujaw w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku

27 sierpnia w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku odbyło się Dożynkowe Spotkanie Rolników Pomorza i Kujaw w Ciechocinku, w którym licznie uczestniczyli czołowi producenci rolni, przetwórcy oraz przedstawiciele organizacji i instytucji związanych z rolnictwem.

Spotkanie rozpoczęło się mszą św. dziękczynną, po której rozpoczęła się część oficjalna spotkania - podziękowania, życzenia, nagrody dla wyróżniających się gospodarzy i osób działających na rzecz rozwoju wsi. Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Dyrektor Departamentu Pomocy Technicznej - Krzysztof Rodzik oraz w-ce Minister Edukacji Narodowej - Marzenna Drab przyznali, iż kujawsko-pomorscy rolnicy należą do najlepszych w kraju pod względem wielkości produkcji, stosowania nowoczesnych rozwiązań, jak również dbałości o polską kulturę i tradycję.  

Podczas spotkania dożynkowego w Ciechocinku liczną grupę gospodarzy uhonorowano odznakami "Zasłużony dla rolnictwa". Banki Spółdzielcze SGB dla każdego laureata przygotowały zestawy upominków.

Imprezę uświetnił koncert barytona, Aleksandra Kamedulskiego.


02.08.2016

Godło "Teraz Polska" dla karty rolnika AGRO

Z przyjemnością informujemy że Banki Spółdzielcze SGB po raz kolejny zostały docenione przez Kapitułę Konkursu "Teraz Polska", która postanowiła wyróżnić prestiżowym godłem Teraz Polska, kartę debetową AGRO wraz z autorskim programem rabatowym RABAT AGRO SGB. 

  


Karta AGRO z dedykowanym jej autorskim programem RABAT AGRO SGB została wprowadzona do oferty Banków SGB z myślą o lokalnej współpracy i wspieraniu lokalnego biznesu. Została przygotowana we współpracy z MasterCard i wydawana jest przez Banki Spółdzielcze SGB do rachunków bankowych otwieranych dla klientów z sektora AGRO. Program rabatowy Rabat AGRO SGB jest jednym z głównych benefitów dla posiadaczy karty. Program ten z założenia ma służyć wzajemnemu promowaniu lokalnych firm, których przedmiotem działalności jest obsługa agrobiznesu. To pierwsza tego typu oferta na rynku, dzięki której przedsiębiorcy rolni mogą uzyskać atrakcyjne upusty na produkty, za które płatność dokonywana jest za pomocą karty płatniczej AGRO. Program przynosi korzyści również lokalnym sklepom partnerskim, które mogą zwiększyć obroty dzięki promocji ich oferty wśród klientów SGB. Partnerami programu AGRO SGB są głównie sklepy oferujące produkty rolnicze, w tym specjalistyczny sprzęt i maszyny. Przyłączyły się do niego już pierwsze placówki partnerskie, a ich lista będzie sukcesywnie poszerzana. Współpraca z nimi jest nawiązywana przy udziale lokalnych Banków Spółdzielczych SGB, co pozwala wybrać sprzedawców cieszących się zaufaniem. Szczegółowe informacje o karcie AGRO, programie rabatowym AGRO oraz partnerach oraz o udzielanych przez nich rabatach prezentujemy tutaj.

02.08.2016

Banki SGB zapraszają wszystkie Panie do udziału w Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich!

Szykuje się fantastyczna zabawa! Banki Spółdzielcze SGB wspólnie z Kołami Gospodyń Wiejskich 10 września br. będą świętować 150-lecie Kół Gospodyń Wiejskich. Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich odbędzie się w Licheniu Starym. Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie! Na Uczestniczki Zjazdu czekają liczne atrakcje! Do zobaczenia 10 września - start imprezy na plaży nad Jeziorem Licheńskim.


09.07.2016

Sielinko: 150-lecie działalności KGW na ziemiach polskich

W ramach tegorocznych obchodów 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich, 9 lipca br. w Centrum Wystawowo-Szkoleniowym w Sielinku pod Opalenicą odbyła się wyjątkowa uroczystość pod patronatem Przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Korzystając z zaproszenia organizatorów, w imprezie udział wzięła również Spółdzielcza Grupa Bankowa, od zawsze wspierająca mieszkańców obszarów wiejskich. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przygotowane na tę okazję stoisko, na którym uczestnicy uroczystości mogli otrzymać upominek, zrelaksować się na wygodnych siedziskach i pozyskać informacje na temat oferty Banków Spółdzielczych.

 26.06.2016

Fotorelacja z udziału SGB w Demo Tour w Łęgowie

26 czerwca dotarliśmy razem z Ursusem do Łęgowa

 
19.06.2016

Fotorelacja z udziału SGB w Demo Tour w Dobiesławiu i Jaskrowie

19 czerwca dotarliśmy razem z Ursusem w 2 miejsca: do Dobiesławia i Jaskrowa

 Demo Tour w Dobiesławiu

 Demo Tour w Jaskrowie12.06.2016

Fotorelacja z udziału SGB w Demo Tour w Tuchorzy i Kolonii Zakrzewskiej

12 czerwca dotarliśmy razem z Ursusem w 2 miejsca: bylismy w Tuchorzy i w Kolonii Zakrzewskiej....

 Demo Tour w Tuchorzy

 


Demo Tour w Kolonii Zakrzewskiej

07.06.2016

Demo Tour w Holonkach

Jesteśmy po następnym pokazie ciągników i maszyn Ursus Demo Tour. 5 czerwca spotkaliśmy się w okolicach Bielska Podlaskiego, a dokładnie w miejscowości Holonki, na terenach "Karczmy Upita". 

 

 

02.06.2016

Akcja "Przyjaźni dzieciom" w toku!

Otrzymalismy bardzo miłe podziekowanie od przychodni, na terenie której już funkcjonuje nasz kącik dla dzieci. Nie spoczywamy na laurach - już wkrótce zakończymy kolejną realizację. Tym razem razem z Fundacją i Concordią Ubezpieczenia działamy na terenie przychodni w Borowie, w województwie dolnośląskim. Relacja z otwarcia kącika już wkrótce!

29.05.2016

SGB na Ursus Demo Tour 2016

Wyruszyliśmy z URSUSEM na imprezy Demo Tour. 29 maja byliśmy w województwie łódzkim, w miejscowości Sierżnia. URSUS zaprezentował możliwości swoich najnowszych maszyn, a my - promocyjną ofertę finansowania fabrycznego sprzętu URSUS.
29.04.2016

Promocyjna oferta dla rolników już wkrótce w Bankach Spółdzielczych SGB

 

 28 kwietnia br. SGB-Bank S.A. oraz Ursus S.A., podpisały umowę o współpracy w zakresie promocyjnego finansowania fabrycznego ciągników i maszyn rolniczych produkowanych przez Ursus S.A. Oferta dostępna będzie już w maju dla klientów wybranych Banków Spółdzielczej Grupy Bankowej (SGB). To kolejny krok we współpracy zainaugurowanej podczas marcowych targów rolniczych AGROTECHWspólna oferta Banków Spółdzielczych SGB i Ursusa zakłada promocyjne warunki finansowania produktów rodzimego producenta maszyn rolniczych, z maksymalnym okresem kredytowania do 15 lat, również bez udziału własnego, połączone z atrakcyjnym oprocentowaniem i brakiem prowizji dla klienta. Kooperacja  Banków Spółdzielczych SGB z Ursusem i sprzedawcami jego wyrobów z pewnością usprawni też cały proces udzielenia kredytu. Dodatkowo w ramach współpracy SGB-Bank i Ursus będą prowadzić działania promocyjne mające na celu informowanie klientów o korzyściach jakie niesie za sobą nabycie sprzętu renomowanego polskiego producenta z finansowaniem Banków Spółdzielczych. Rolnicy planujący inwestycje w nowy sprzęt rolniczy mogą już wkrótce skorzystać z przygotowanej specjalnie dla nich oferty.
– Jesteśmy przekonani, że połączenie oferty Banków Spółdzielczych SGB, będących ekspertem w obsłudze finansowej rolnictwa, z ofertą dobrze znanego producenta polskich maszyn rolniczych marki Ursus, będzie owocne i przyniesie realne korzyści naszym wspólnym klientom
z branży rolnej – mówi Ziemowit Stempin, Wiceprezes Zarządu SGB-Banku.

28.04.2016

Pierwszy kącik dla dzieci gotowy

 

Banki Spółdzielcze SGB i Concordia Ubezpieczenia to niezawodni partnerzy agrobiznesu. Od lat szczególnym zainteresowaniem otaczamy rolników, dbając o ich bezpieczeństwo i finanse. Postanowilismy wykorzystać wspólną siłę, potencjał oraz doświadczenie i zaangażować się jeszcze pełniej w życie lokalnych społeczności z terenów wiejskich. Do realizacji tych działań zaprosiliśmy Fundację Wsparcia Rolnika Polska Ziemia. Jedym z obszarów tej współpracy jest akcja "Przyjaźni dzieciom" w ramach której urządzamy kąciki edukacyjno-rozwojowe w przychodniach lekarskich. 28 kwietnia 2016 r. w przychodni lekarskiej w Zakrzewie (województwo mazowieckie) zagościł pierwszy kolorowy kącik malucha. Mamy nadzieję, ze dzięki tym działaniom wizyta u lekarza będzie się małym pacjentom miło kojarzyła. 

13.04.2016

Przyjaźni rolnikomBanki Spółdzielcze SGB i Concordia Ubezpieczenia to niezawodni partnerzy agrobiznesu. To instytucje, które od lat szczególnym zainteresowaniem otaczają rolników, dbając o ich bezpieczeństwo i finanse. SGB i Concordia postanowiły wykorzystać wspólną siłę, potencjał oraz doświadczenie i zaangażować się jeszcze pełniej w życie społeczności lokalnej. Do realizacji tych działań zaprosiły Fundację Wsparcia Rolnika Polska Ziemia. W ramach trójstronnej współpracy, realizowane będą działania, których efekty służyć mają mieszkańcom wsi, z terenów ich aktywności.

W planach jest konkurs edukacyjny dla uczniów szkół średnich o profilu rolniczym oraz kąciki edukacyjno-rozwojowe w przychodniach medycznych.

Wspólne korzenie
W tym roku przypada 10. rocznica współpracy Concordii Ubezpieczenia z SGB Bankiem. Miniona dekada to kooperacja w tworzeniu nowych możliwości i rozwiązań dla branży AGRO. To okres, w którym wspólni klienci, w jednym miejscu, mają możliwość skorzystania z szerokiej oferty finansowo-ubezpieczeniowej.

Wspólne cele – finansowanie i ochrona maszyn rolniczych
Banki Spółdzielcze SGB natomiast przygotowały ciekawe rozwiązanie dla rolników - ofertę na finansowanie podatku VAT od zakupu maszyn i urządzeń rolniczych nieoprocentowanym kredytem obrotowym 0%. - Jesteśmy przekonani, że preferencyjne warunki kredytowania sprawią, że nasi obecni i nowi klienci z branży rolnej będą mogli swobodnie rozwijać prowadzoną przez siebie działalność - mówi Robert Tórz, p.o. Dyrektora Departamentu Produktów Bankowych i Procedur SGB Banku. Concordia Ubezpieczenia rocznie ubezpiecza średnio 150 tys. maszyn rolniczych, z których około 5 proc. ulega uszkodzeniu. - W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie ubezpieczeniem Agro Casco. Wiąże się to zapewne z rosnącą dynamiką szkód z udziałem maszyn rolniczych. W 2015 roku zlikwidowaliśmy 3,2 tys. tego rodzaju szkód, za które wypłaciliśmy 34,8 mln zł odszkodowań - mówi Piotr Adamczyk, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia.

Wspólne inicjatywy

„Przyjaźni dzieciom”
Wizyta u nawet najbardziej zaprzyjaźnionego lekarza, stanowić może dla dzieci przyczynę stresu. Poczucie niepewności, a nawet strachu, często potęgowane jest w trakcie oczekiwania przed gabinetem lekarskim. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o zagwarantowaniu najmłodszym przyjaznej atmosfery na terenie placówki medycznej, w szczególności na terenach wiejskich. Tak też zrodził się pomysł na zorganizowanie kącików edukacyjno-rozrywkowych w poczekalniach placówek medycznych. Concordia, SGB oraz Fundacja sfinansują i przeprowadzą remont wydzielonej na ten cel części przychodni, a także wyposażą ją w gry i materiały edukacyjne dla najmłodszych.

„Młody AgroManiak”
Konkurs zatytułowany „Nowoczesne gospodarstwo rolne” skierowany jest do słuchaczy szkół rolniczych w całej Polsce. Rozpocznie się 1 września 2016 r. i potrwa do końca roku. Przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie trendom wyludniania polskich obszarów wiejskich i migrowania do dużych ośrodków miejskich. Służy promocji wsi jako atrakcyjnego miejsca do życia i pracy. Jego celem jest również zachęcenie młodych ludzi do poszukiwania rozwiązań służących ulepszeniu gospodarstw wiejskich. W ramach konkursu młodzi ludzie będą przekazywać swoje uwagi i pomysły, które sprawią, że kolejne pokolenia mieszkańców obszarów wiejskich zaczną upatrywać szanse na godne życie w gospodarstwie rolnym.

09.04.2016

Spotkaliśmy się z rolnikami w CiechocinkuBanki Spółdzielcze SGB są obecne tam, gdzie poruszane są sprawy istotne dla naszych klientów z sektora AGRO. Nie mogło więc nas zabraknąć podczas Otwartego Forum Rolników w Ciechocinku. Na forum przyjechało kilkudziesięciu najlepszych rolników regionu, przedstawiciele rolniczych związków branżowych, byli szefowie rolniczych agencji, przewodniczący sejmiku województwa. Przez kilka godzin rozmawiano o najistotniejszych kwestiach dotyczących agrobiznesu. Dotknięto niemal wszystkich dziedzin rolniczego gospodarowania w kontekście obecnej sytuacji i dopłat do rolnictwa, jak również nowych unijnych programów, z który mogą skorzystać rolnicy i przetwórcy. 

18.03.2016

Wspólna oferta SGB i Ursusa dla rolników18 marca br. SGB-Bank S.A. oraz Ursus S.A., podczas trwających w Kielcach targów rolniczych AGROTECH, podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie promocyjnego finansowania fabrycznego ciągników i maszyn rolniczych produkowanych przez Ursus S.A. Oferta dostępna będzie w zrzeszonych Bankach Spółdzielczych i zostanie dopasowana do potrzeb ich klientów. W ramach współpracy SGB-Bank i Ursus będą prowadzić działania promocyjne, takie jak wspólne akcje wizerunkowe budujące świadomości finansowania fabrycznego wśród klientów Banków Spółdzielczych SGB, wspólny udział w konferencjach oraz innych wydarzeniach o charakterze lokalnym czy wzajemne korzystanie z materiałów promocyjnych.

- Zawiązanie współpracy pomiędzy SGB-Bankiem zrzeszającym ponad 200 Banków Spółdzielczych i firmą Ursus – znanym polskim producentem wysokiej klasy ciągników i maszyn rolniczych, wskazuje kierunek działań wynikających ze strategii naszej Grupy, w której przedstawiciele sektora Agro są od zawsze kluczowymi klientami – mówi Ziemowit Stempin, Wiceprezes Zarządu SGB-Banku. – Jesteśmy przekonani, że połączenie oferty Banków Spółdzielczych SGB, będących ekspertem w obsłudze finansowej rolnictwa, z ofertą znanego od pokoleń producenta polskich maszyn rolniczych marki Ursus, będzie owocne i przyniesie realne korzyści naszym wspólnym klientom z branży rolnej – dodaje Ziemowit Stempin.

- Współpraca Ursusa, firmy z polskim kapitałem z polskimi Bankami Spółdzielczymi to optymalne rozwiązanie dla obopólnych korzyści i przede wszystkim – dla dobra naszych wspólnych klientów – mówi Karol Zarajczyk, prezes Ursus S.A. – Wierzę, że zawiązana w czasie targów współpraca okaże się bardzo konstruktywna dla promocji obydwu marek, ale przede wszystkim największe korzyści z jej realizacji uzyska nasz klient finalny czyli polski rolnik. Jest to bardzo ważne chociażby w kontekście wykorzystania środków na modernizację rolnictwa z nowej unijnej perspektywy UE.

- Takie współdziałanie banków i producentów na szczeblach międzynarodowych to nie nowość – zauważa Jan Grzesiek, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Jarocinie. – Cieszę się, że polski producent i polskie Banki Spółdzielcze będą wspierać się w pracy na rzecz sektora Agro i podnosić swoją konkurencyjność. Dla naszych klientów jest to ogromny komfort, możliwość skorzystania z lokalnych, a więc dobrze znanych usługodawców oraz dopasowanej do siebie oferty. Pojedynczy, lokalny Bank Spółdzielczy nie miałby szans na podpisanie takiej współpracy z dużym producentem, dlatego przydaje się tu siła Zrzeszenia SGB. Mam nadzieję, że to początek współpracy z sektorem szeroko pojętej obsługi rolnictwa i jako Spółdzielcza Grupa Bankowa zawrzemy kolejne porozumienia z innymi polskimi firmami sektora rolnego – podsumowuje Jan Grzesiek. Targi rolnicze AGROTECH – Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej, na których doszło do podpisania listu intencyjnego, odbyły się po raz 22. To największe polskie targi rolnicze w halach. Wystawa obejmowała w tym roku rekordową powierzchnię 62,5 tysiąca metrów kwadratowych, na której swoje ekspozycje zaprezentowało ponad 700 wystawców z kilkunastu krajów. Na kieleckich targach Ursus zaprezentował ciągnik URSUS C-3150V Power – pierwszy model zabudowany na własnej transmisji VIGUS. To dzieło polskiej myśli technicznej, wypracowane we własnym centrum badawczo-rozwojowym Ursusa przy współpracy z inżynierami z Politechniki Lubelskiej i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

13.03.2016

Banki Spółdzielcze SGB po raz kolejny wsparły organizację Gali Wielkopolski Rolnik Roku.Po raz kolejny byliśmy jednymi z pierwszych, którzy mieli przyjemność  pogratulować  Laureatom 15 edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku.

Kapituła konkursu wybrała 10 laureatów, do których trafiła statuetka Siewcy. Wśród Laureatów znaleźli się klienci Banków SGB. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Organizatorem konkursu Wielkopolski Rolnik Roku jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 15.02.2016

Banki Spółdzielcze SGB po raz kolejny zaprosiły swoich klientów agro na warsztaty VAT.

Banki Spółdzielcze SGB jako ekspert w finansowaniu agrobiznesu, doskonale rozumieją potrzebę pozyskiwania aktualnej wiedzy swoich klientów, zwłaszcza z obszaru finansów. Stąd też bardzo kibicujemy takim przedsięwzięciom jak warsztaty poświęcone tematyce opodatkowania działalności rolniczej. Nie mogło więc nas zabraknąć na seminariach VAT organizowanych przez redakcję miesięcznika Top Agrar Polska. Seminarium w Piątnicy zakończyło cykl tych warsztatów. Wcześniej odwiedziliśmy Radom, Kożmin Wlkp. oraz Minikowo. Seminaria cieszyły się dużym zainteresowaniem rolników – frekwencja uczestników przekroczyła nasze oczekiwania. Tak duże zainteresowanie seminariami poświęconymi VAT pokazuje, że ten temat wciąż interesuje rolników. Z kolei wysoki poziom merytoryczny warsztatów to zasługa prelegenta – pana Romana Włodarza, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej.

Dziękujemy Bankom Spółdzielczym SGB za zaangażowanie w organizację Warsztatów: BS Białystok, BS Dobrzyca, BS Krotoszyn, BS Koronowo, BS Jarocin, BS Zwoleń, BS Nakło n/Notecią,

28.01.2016

Banki Spółdzielcze SGB na targach Polagra premiery 2016

Sezon spotkań dla rolników w 2016 roku został otwarty. Wszystko za sprawą Targów POLAGRA-PREMIERY, które przede wszystkim są miejscem światowych premier na polskim rynku. Swoją ofertę zaprezentowały firmy z europejskiej czołówki, które pokazały setki nowych pozycji asortymentowych.

W tegorocznej odsłonie wydarzenia odnotowany został liczny udział specjalistów z branży rolniczej, a także indywidualnych odbiorców maszyn, urządzeń i usług rolniczych. Tegoroczna ekspozycja Targów POLAGRA-PREMIERY zajęła ponad  56.000 mkw. Na tak pokaźnej przestrzeni ofertę zaprezentowali branżowi liderzy, a także nowe firmy, które swoje produkty dopiero wprowadzają na polski rynek. Tegoroczna POLAGRA-PREMIERY to przeszło 380 wystawców, 500 marek, 200 przedstawicieli mediów, 400 autokarów z całego kraju oraz  setki nowości. Targi w ciągu 4 dni odwiedziły 45.363 osoby.

 

 • Wśród liderów w branży agrobiznesu nie mogło zabraknąć Banków Spółdzielczych SGB.
 • Stoisko SGB zdecydowanie wyróżniało się w pawilonie 4.
 • Kapituła konkursu Accanthus Aureus postanowiła nagrodzić Spółdzielczą Grupę Bankową medalem za uczestnictwo w targach ze stoiskiem najbardziej sprzyjającym realizacji strategii marketingowej.
 • Kapituła konkursu Accanthus Aureus postanowiła nagrodzić Spółdzielczą Grupę Bankową medalem za uczestnictwo w targach ze stoiskiem najbardziej sprzyjającym realizacji strategii marketingowej.
 • Dla osób odwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy atrakcję: pokazy kulinarne w wykonaniu znanego mistrza kuchni, Tomasza Jakubiaka.
 • Dla osób odwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy atrakcję: pokazy kulinarne w wykonaniu znanego mistrza kuchni, Tomasza Jakubiaka.
 • Dla osób odwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy atrakcję: pokazy kulinarne w wykonaniu znanego mistrza kuchni, Tomasza Jakubiaka.
 • Dla osób odwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy atrakcję: pokazy kulinarne w wykonaniu znanego mistrza kuchni, Tomasza Jakubiaka.
 • Dla osób odwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy atrakcję: pokazy kulinarne w wykonaniu znanego mistrza kuchni, Tomasza Jakubiaka.
 • Dla osób odwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy atrakcję: pokazy kulinarne w wykonaniu znanego mistrza kuchni, Tomasza Jakubiaka.
 • Dla osób odwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy atrakcję: pokazy kulinarne w wykonaniu znanego mistrza kuchni, Tomasza Jakubiaka.
 • Dla osób odwiedzających nasze stoisko przygotowaliśmy atrakcję: pokazy kulinarne w wykonaniu znanego mistrza kuchni, Tomasza Jakubiaka.
 • Podczas 4 dni targów rozdaliśmy tysiące gadżetów przygotowanych specjalnie na Polagrę.
 • Podczas 4 dni targów rozdaliśmy tysiące gadżetów przygotowanych specjalnie na Polagrę.
 • Podczas 4 dni targów rozdaliśmy tysiące gadżetów przygotowanych specjalnie na Polagrę.
 • Naszym specjalnym gościem był poseł na Sejm, Jan Krzysztof Ardanowski.
 • Pamiątkowe zdjęcie z Tomaszem Jakubiakiem. Na zdjęciu Danuta Trzmielewska oraz Anita Zaremska – Trzaska z SGB-Banku SA, odpowiedzialne za przygotowanie obecności SGB na targach Polagra Premiery 2016

28.01.2016

Spełniliśmy marzenie małego Kuby

Kuba ma 6 lat. Mieszka w Gorzowie Wielkopolskim i ma nietypowe jak na chłopca w jego wieku zainteresowania – kulinaria. Próbuje swoich sił przygotowując samodzielnie dania i testując nowe smaki.

Jego idol to Tomasz Jakubiak. Kuba z wypiekami na twarzy ogląda każdy nowy odcinek programów Jakubiak Rodzinnie i Jakubiak Lokalnie testując później w kuchni przepisy polecane przez kucharza.

Tak się złożyło, że mieliśmy przyjemność gościć Tomasza Jakubiaka na stoisku SGB podczas targów Polagra Premiery 2016 i przy okazji spełnić marzenie Kuby o spotkaniu swojego idola. W sobotę 23 stycznia Kuba wstał o 4 nad ranem żeby zdążyć na pokaz w wykonaniu Tomasza Jakubiaka. Do Poznania przyjechał z mama i babcią.

Po pokazie spróbował kanapki przygotowanej przez swojego idola, porozmawiał z nim oraz obejrzał cenne narzędzia pracy mistrza kuchni, czyli kolekcję noży. Po wszystkim oczywiście otrzymał od Tomka egzemplarz jego książki „Jakubiak lokalnie” z osobistą dedykacją.

25.05.2018

Banki Spółdzielcze SGB po raz kolejny w czołówce rankingu Banków Najlepszych dla RolnikaSzanowni Państwo,
Z przyjemnością informujemy, że Spółdzielcza Grupa Bankowa została jednym z liderów w finansowaniu agrobiznesu – wynika z podsumowania trzeciej edycji rankingu „Najlepszy Bank dla Rolnika”. Spółdzielcza Grupa Bankowa odnotowuje stabilną i wysoką lokatę w rankingu, zwyciężając konkurencję w dwóch szczególnie ważnych obszarach – warunki lokalowe oraz wizerunek banku, a zatem postrzegania instytucji przez jej klientów.
Ranking „Bank Najlepszy dla Rolnika” prowadzony corocznie przez firmę konsultingową Martin & Jacob, to wynik badania rynkowego z udziałem rolników. W tegorocznej, trzeciej już, edycji rankingu wzięło 9446 rolników będących właścicielami gospodarstw rolnych, zarządcami lub osobami powiązanymi rodzinnie z właścicielem gospodarstwa. Spośród tak licznej grupy wyłonionych zostało 2331 respondentów oraz 12 banków o największych udziałach w sektorze agro. 
Nasila się bankowa konkurencja o rolników
Trzecia edycja rankingu „Bank Najlepszy dla Rolnika” pokazuje, że różnice między poszczególnymi bankami oferującymi produkty dla gospodarstw rolnych pozostają niewielkie. Coraz mocniej jednak rysuje się podział na banki, które rolnictwo traktują jako jeden
z podstawowych elementów swojej działalności – do tego typu banków niewątpliwie można zaliczyć Banki Spółdzielcze SGB oraz na te, które nie wykorzystują lub nie dostrzegają jeszcze w pełni jego potencjału. Czołówka rankingu pozostaje jednak niezmienna
od lat. Liderami w finansowaniu agrobiznesu pozostają kolejno: Bank BGŻ BNP Paribas, SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz Bank Polskiej Spółdzielczości. Czwartą lokatę zajął Bank PKO BP, co wyraźnie pokazuje dominację krajowego kapitału w finansowaniu rolnictwa.
Spółdzielcza Grupa Bankowa stale w gronie liderów
Spółdzielcza Grupa Bankowa jest w czołówce rankingu od trzech lat, notując jednocześnie najwyższy udział ilościowy – najwięcej deklaracji respondentów wskazujących banki SGB jako główne. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki produktom dedykowanym specjalnie dla rolników – kontom, lokatom, kredytom oraz kredytom preferencyjnym, kartom, w tym kartom Agro oraz ubezpieczeniom.
- Najnowszy ranking „Bank Najlepszy dla Rolnika” wyraźnie pokazuje, że właściciele gospodarstw wybierają rozwiązania sprawdzone i dostosowane do ich potrzeb. Utrzymująca się od trzech lat, bardzo wysoka pozycja Spółdzielczej Grupy Bankowej nie tylko niezmiernie cieszy i napawa dumą, ale przede wszystkim daje rynkowi jasny sygnał – polscy rolnicy oczekują usług finansowych zbudowanych na zaufaniu, wzajemnym zrozumieniu, dostępnych i dopasowanych do potrzeb. Te oczekiwania spełniają właśnie banki spółdzielcze. Nasze przywiązanie do polskich tradycji, nasza znajomość lokalnej specyfiki sprawia, że respondenci rankingu właśnie banki Grupy SGB wskazywali najczęściej, jako kluczową dla nich instytucję finansową. To wielki sukces. Jestem przekonany,
że w kolejnych latach pozycja Grupy będzie się tylko umacniać, udowadniając rynkowi, że bankowość spółdzielcza to naprawdę ważny i niezbędny element polskiego rynku finansowego – podkreśla Roman Szewczyk, rzecznik prasowy SGB Banku SA.
Ranking dopasowany do branży
Bank Najlepszy dla Rolnika to jedyny tego typu projekt badawczy w branży rolniczej. Właściciele gospodarstw biorący udział w badaniu oceniali 26 aspektów działalności bankowej. Wśród ocenianych elementów znalazły się m.in. możliwość realizowania przelewów przez internet, wsparcie banku w znalezieniu partnerów biznesowych, wiedza rolnicza doradców bankowych, indywidualne podejście do klienta, obecność stanowisk do obsługi segmentu agro czy długą tradycję związaną z branżą rolniczą.
Ranking został stworzony dla wszystkich wymiarów jednocześnie (ocena ogólna), jak i dla każdego z czterech wymiarów osobno. Największy wpływ na wynik końcowy miała kategoria oferta bankowa, a w ramach niej czynniki związane z ofertą kredytową.